Daňové úlevy pro firmy a živnostníky postižené povodněmi začnou platit nejpozději ve čtvrtek

Daňové úlevy určené postiženým povodněmi začnou platit nejpozději tento čtvrtek. Opatření se vztahuje na živnostníky a firmy, kterým se ministerstvo rozhodlo odpustit daně za letošní rok do výše povodňových škod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Druhý duben byl posledním dnem pro odevzdání přiznání k dani z příjmů fyzických osob | Zdroj: ČTK

„Příslušné rozhodnutí pana ministra o prominutí úhrady daní z příjmů a příslušenství daní z příjmů z důvodu mimořádné události vyjde ve Finančním zpravodaji tento týden ve čtvrtek,“ řekl Českému rozhlasu náměstek ministra Ladislav Minčič.

„Budou v něm uvedena přesná vymezení týkající se prominutí úhrady daně a příslušenství daně, bude tam uvedeno také odpovídající odůvodnění,“ slibuje náměstek ministra financí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kam se mohou podnikatelé obracet, co je potřeba k doložení vzniklé škody i na co si dát pozor, zjišťoval redaktor ČRo Jan Beneš.

Firmy a živnostníci by měli oznámit finančnímu úřadu, že jejich majetek zničila voda, co nejdříve. Musejí si pořídit fotodokumentaci, postačí nicméně stejné snímky, které nafotí pro pojišťovny.

Zapomenout by neměli ani na souhrn škod. Nutný je kromě toho i posudek pojišťovny nebo znalecký posudek. Otálet s nahlášením škod není dobré, už k 15. červnu je splatná záloha na daň z příjmu subjektů, kterým vznikla povinnost platit zálohy na tento rok.

Právnické i fyzické osoby mohou příslušný finanční úřad požádat o snížení nebo odložení záloh na daň z příjmů.

K 30. červnu podávají daňová přiznání fyzické i právnické osoby, pokud mají daňového poradce. Pokud to v řádném termínu nestihnou, splatnost se jim prodlužuje do 31. října. Finančnímu úřadu by to ale měly dát včas vědět.

„Doporučuji, aby podaly žádost o posečkání s placením daně nebo o zaplacení ve splátkách. To se týká nejen daně, ale i zálohy,“ radí mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Homolová.

Jednou z výhod včasného informování finančního úřadu je i to, že podnikatel nebo firma, která požádá o odklad platby, se nestane dlužníkem.

Lucie Husárová 1, mka, Alina Holušová, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme