‚Koaliční střet ohledně daní je nešťastný.‘ Babiš s Hamáčkem se opět neshodli na daňovém balíčku

V koalici dál nepanuje shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. Po schůzce s Babišem to řekl Hamáček. Podle Babiše je střet vládních stran ANO a ČSSD nešťastný, ale koalice přes velmi rozdílný názor funguje dobře.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:32 26. 11. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Jan Hamáček a šéf ANO Andrej Babiš

Předseda ČSSD Jan Hamáček a šéf ANO Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Koaliční rada měla ve čtvrtek projednávat změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků. Vládní strany ale mají rozdílné postoje. A Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

„Střet ohledně daní je nešťastný,“ uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Hamáček pak po jednání řekl: „Spoustu věcí jsme si vyjasnili. Ve spoustě věcí jsme se posunuli. Co zůstává otevřené, je stále otázka daňového balíčku, kde budeme sledovat vývoj v Senátu. Tam jsme ke shodě nedospěli.“

Fiala ke snížení daní: Bude to tlak na vlády, aby braly vážně krocení výdajů. Koalice s ANO je vyloučená

Číst článek

Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24 840 na 30 tisíc korun.

Sněmovna normu schválila s Babišovou verzí a dalšími doplněními. Výpadek veřejných rozpočtů by mohl činit 130 miliard korun. Balíček bude projednávat Senát. ANO a ČSSD s ním jednají o svých návrzích zvlášť.

„Přetrvává rozdílný názor na ten můj návrh snížit daně na 15 procent. Uvidíme, jak se Senát k tomu postaví,“ uvedl Babiš.

Podle něj ale schůzka proběhla normálně a je dobré si v koalici občas vyříkat vše „na čtyři oči“. Premiér míní, že koalice i přes „velký a dost rozdílný názor“ funguje dobře a s Hamáčkem se umějí domluvit.

Napětí v koalici vyvolalo i to, že ČSSD ve sněmovním rozpočtovém výboru nepodpořila doporučení schválit rozpočet. Hamáček řekl, že sociální demokracie ale s vládním rozpočtovým návrhem souhlasí a bude ho podporovat. O případných pozměňovacích návrzích chce jednat, a to i v koalici.

Spor o přídavky na děti

Spor se vedl i o přídavky na děti. Shoda sice byla na jejich navýšení o 26 procent, ale už ne na tom, kolik dětí by je mělo pobírat. Nyní jich je asi 240 tisíc.

Analytička: Racionální argumenty přestávají fungovat. Převrat v daních ovlivnila pandemie i blížící se volby

Číst článek

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) prosazuje, aby na dávku dosáhly domácnosti s příjmem do 3,6násobku životního minima. Nárok na peníze od státu by tak mělo o 350 tisíc dětí víc.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) by ale přídavek měly mít jako dosud rodiny s příjmem do 2,7násobku minima.

„Myslím, že tam jsme se posunuli,“ řekl Hamáček. Návrh ale nechtěl přiblížit, nejdřív ho chce projednat se straníky.

Navýšení dávky by stálo 0,4 miliardy korun navíc. Na návrh ministryně Maláčové by bylo potřeba ještě 4,5 miliardy ročně. Pokud by uspěl i návrh na zvýšení životního minima, stálo by to až 15,2 miliardy ročně navíc. Navrhovaný rozpočet s těmito výdaji nepočítá. Není v něm zahrnuto ale ani zrušení superhrubé mzdy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme