Prezident zváží vetování daňového balíčku. Je rád, že se snížila sleva na poplatníka, řekla Schillerová

Prezident Miloš Zeman ještě zváží, zda bude daňový balíček vetovat. Po úterní schůzce s prezidentem a premiérem Andrejem Babišem (ANO) na Pražském hradě to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dodala, že Zeman je rád, že Senát upravil navrhované zvýšení daňové slevy na poplatníka. Zároveň by byl radši, kdyby v zákoně bylo pevně stanoveno omezení změn na dva roky. Schillerová uvedla, že je to legislativně neproveditelné.

Praha (Aktualizováno: 14:28 15. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (vlevo), prezident Miloš Zeman a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | Zdroj: Pražský hrad

„Pan prezident mne zplnomocnil, že mohu říci, že zváží to, zda bude zákon vetovat. Každopádně pan prezident je rád, že Senát neodsouhlasil návrh Pirátů na zvýšení daňové slevy na poplatníka,“ uvedla ministryně.

Jednání o daňovém balíčku na @Pražský hrad - Kancelář prezidenta republiky. Pan prezident uvítal, že @Senát Parlamentu ČR odmítl nezodpovědné zvýšení slevy na poplatníka tak, jak jej prosazovala pirátská strana. S @Andrej Babiš jsme prezidenta také ujistili, že omezení na dva roky je platný politický závazek premiéra země.

14:05 – 15. 12. 2020

2 31

Zároveň podle ní Zeman Senátem schválené zvýšení slevy na poplatníka považuje za konkurenční návrh ke zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23 procent. „To byl také důvod, proč řekl, že to uváží,“ dodala ministryně.

Hamáček naznačil, že by ČSSD mohla opustit vládu. ‚Mají-li s účastí problém, ať odejdou,‘ reagoval Babiš

Číst článek

Pokud upravený návrh schválí i poslanci a podepíše ho Zeman, nahradí superhrubou mzdu dvě sazby daně z příjmů fyzických osob 15 a 23 procent.

Horní komora také souhlasila se zvýšením daňové slevy na poplatníka z dosavadních 24 840 korun ročně na 27 840 Kč v příštím roce a na 30 840 Kč v roce 2022. Obcím a krajům mají být výpadky po zrušení superhrubé mzdy částečně kompenzovány zvýšením jejich podílu na výnosech z daní.

Zemanovi vadil pozměňovací návrh Pirátů, který zvýšil roční daňovou slevu na poplatníka na úroveň průměrné mzdy za předminulý rok, což by v příštím roce znamenalo částku 34 125 korun. Nelíbí se mu také to, že zákon neobsahuje jeho podmínku, aby změna daně z příjmů trvala jen dva roky.

Senát souhlasil se zvýšením daňové slevy na poplatníka. Chce také krajům nahradit výpadky příjmů

Číst článek

Podle Schillerové by Zeman byl raději, kdyby omezení na dva roky bylo v zákoně přímo uvedeno. Zároveň ale prezident podle Schillerové akceptuje i závazek premiéra Babiše.

Ten na schůzce uvedl, že závazek platnosti změn na dva roky veřejně zopakuje. „Prezident řekl, že věří tomu závazku premiéra, a ten řekl, že pokud bude znovu premiérem, tak udělá vše, abychom se k tomu vrátili,“ uvedla Schillerová.

Přímo v zákoně omezit platnost změn na dva roky je podle Schillerové legislativně neproveditelné. „Jediná možnost by byla stanovit další sazby od roku 2023 a to by bylo špatně, protože zde bude jiná politická reprezentace,“ uvedla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme