Dánská vláda vážně uvažuje o zavedení eura

Zatímco Česko na 'nečlenství' v eurozóně v těchto týdnech spíš vydělává, v Dánsku se tamní koruna ocitla pod značným tlakem. Vláda v Kodani si dokonce vážně pohrává s myšlenkou jednotnou evropskou měnu zavést. Jinak tradičně euroskeptické obyvatelstvo by tentokrát nemuselo být překážkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kodaň | Foto: europa.eu.int

Dánští voliči odmítli v roce 1992 v referendu Maastrichtskou smlouvu a v roce 2000 taky euro, byť pro jeho zavedení byly všechny hlavní politické strany, církev i odbory.

Národní banka musela v posledních dnech podniknout několik drastických kroků, aby korunu udržela ve stanoveném rozpětí směnného kurzu vůči euru. Nikdy předtím taky nečinil rozdíl úrokových sazeb vůči eurozóně propastných 1,75 procenta.

Premiér Anders Fogh Rasmussen se nechal slyšet, že nevylučuje vypsání referenda o euru v roce 2011. Původně plánoval plebiscit už na letošní podzim, ale irské "ne" Lisabonské smlouvě nálady v dánské společnosti znovu rozkolísalo. Teď se ale podle průzkumů zdá, že by Dánové euro mohli přijmout.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme