Data o půjčkách ode dneška v úvěrovém registru

Ode dneška funguje úvěrový registr. Obsahovat téměř milión a půl záznamů o klientech, kteří mají závazky u bank. Do projektu se přihlásila drtivá většina českých banka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

šifrovaný text | Foto: Jan Rosenauer

Banky registrem získají přehled o platební morálce svých klientů i potencionálních klientů. Pokračuje Martin Denemark ze společnosti Czech Credit Büro, která registr připravuje: "Pokud někdo přijde do banky s požadavkem o získání úvěru, nebo o získání kreditní karty nebo o rozšíření limitu na kontokorent, tak samozřejmě banka se může lépe orientovat, než když o tomto klientovi neměla prakticky žádné informace."

Výhody přinese registr i samotným klientům. "U spotřebitelského úvěru, osobního úvěru, kreditní karty, kontokorentu by se měl zrychlit celý proces." Dlouhodobě by pak mohlo dojít ke snížení ceny za poskytování úvěrů. Zmíněný registr se v tuto chvíli týká 5 bank: České spořitelny, ČSOB, GE Capital Bank, HVB Bank Czech republic a Komerční banky.

Zájmem ostatních bank bude, aby se k databázi také napojily. Informace v registru zůstanou 4 roky po splacení půjčky. Data v databázi jsou podle Martina Denemarka dostatečně ochráněna. "Banky mají také své bezpečnostní standardy a tento systém samozřejmě musí být konzistentní i s těmito požadavky z bank."

Markéta Kaclová, Dušan Valenta, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme