Dbejte na rizika spojená s partnerem, radí hogkongská náměstkyně

Evropská centrální banka by měla začít ve velkém nakupovat dluhopisy problémových zemí. Jen tak se zabrání dalšímu zhoršení situace v eurozóně, tvrdí agentura Fitch. Ta přitom rozpad měnové unie stále nepovažuje za základní scénář.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Hongkongu nepotřebují komiksové hrdiny, aby se jim proháněli městem. Mají své pavoučí muže | Foto: Robert Mikoláš

Bez aktivnějšího přístupu evropských institucí a politiků se ale podle ní pravděpodobnost chaosu zvyšuje. Jak přitom v rozhovoru s Romanem Chlupatým potvrdila náměstkyně ministra financí Hongkongu Salina Yanová, pokračující problémy v Evropě teď s napětím sleduje celý svět.

„Hongkong je, pochopitelně, otevřená ekonomika. Jsme také mezinárodní finanční centrum. Naše banky jsou se světem hodně propojené. Většina těch nejdůležitějších evropských bank tady má pobočku. To samé platí i o makléřích a nebo pojišťovnách. A právě proto nás to, co se děje v podstatě kdekoli po světě – a zejména pak s velkými ekonomikami, jako je Evropa a nebo Amerika – určitě poznamená. Proto velmi pozorně sledujeme současné události.“

Přehrát

00:00 / 00:00

K mikrofonu Českého trozhlasu pozval náměstkyni ministra financí Hongkongu Salinu Yanovou ekonom Roman Chlupatý

Nakolik tak to současné dění v Evropě zde v Hongkongu berete jako hrozbu?

„Náš domácí systém regulace je velmi robustní. Požadujeme po bankách a makléřských domech, aby měly dostatečné finanční rezervy, které by jim umožnily reagovat na jakoukoli finanční krizi. Musí prostě mít dost likvidity na to, aby ochránily investice svých klientů. Řekla bych proto, že prostě nemůžeme zůstat jaksi ve vakuu – vyhnout se otřesům způsobeným případnou krizí. Ale na druhou stranu je naše regulace dostatečně robustní na to, aby na krizi dokázala zareagovat a zajistit spořádanou odpověď,“ míní Salina Yanová.

Platí to i pro případ, že by došlo k nekontrolovatelnému rozpadu eurozóny – že by nastal, jak se říká chaos? Je to vůbec scénář, na který zdejší finanční sektor testujete?

„Co se konkrétních věcí týče, tak to nemůžu komentovat. Ale mohu vám říci, že co se týče expozice hongkongkých finančních ústavů na vývoj v zemích na periferii eurozóny, expozice na takzvané PIIGS, tak jde o méně než procento. Pochopitelně, banky procházejí zátěžovými testy, které simulují různé scénáře. Zároveň pravidelně testujeme různé situace, které by si mohly vyžádat koordinovanou akci různých institucí z různých oblastí finančního sektoru. I když vám tak nemohu odpovědět na to, zda testujeme, jak odolné jsou banky na problémy v Evropské unii, myslím, že různé scénáře detailně studujeme.“

V tuto chvíli se často mluví o tom, co je možné si z problémů nejprve ve Spojených státech a nyní v Evropě vzít. Z vašeho pohledu: jaká je ta lekce a nebo to ponaučení?

„Myslím si, že jednou z lekcí například z finanční krize v roce 2008, je, že je třeba si hledět rizika spojeného s vaším obchodním partnerem. Jinými slovy, nemůžete se starat pouze o sobe; o to, zda máte uklizeno na svém vlastním dvorku, abych tak řekla. Musíte také dávat pozor na to, co dělají vaši partneři. Musíte sledovat jejich finační situaci. Což z pohledu regulátora znamená například to, že se musí soustředit na možnost nákazy napříč sektory. Jsem přitom přesvědčena o tom, že všechny systémy využívané ke zúčtování, které máme zde v Hong Kongu – čímž mám na mysli například akciový trh – jsou velmi robustní. Díky požadavkům na marže, záruky a podobně tak mohou fungovat jako nárazník. No a to zaručuje jistou ochranu a záruky proti rizikům spojeným s partnerem,“ ocenila Yanová.

V poslední době se objevily pokusy tyto problémy ošetřit s pomocí sady pravidel a regulí, která by byla platná celosvětově. Co si o tom myslíte?

„My také velmi aktivně vystupujeme na mezinárodních finančních fórech, které se snaží dosáhnout nějaké spolupráce. Například na těch, které se snaží regulovat prodej derivátů takzvaně přes pult. Právě tam riziko spojené s partnerem hrozí. Proto podobné iniciativy podporujeme. Zároveň tento problém zkoumáme i u nás doma. To by nám mělo umožnit v první řadě zavést povinnost o podobných obchodech informovat. Následně bychom chtěli, aby bylo obchodování s OTC, tedy s deriváty prodávanými přes pult, centrálně vypořádáváno. A abych se vrátila k onomu ponaučení, na které jste se ptal: jedním z nich může být, že je třeba se zaměřit na riziko spojené s partnerem; ne toto riziko ignorovat,“ uzavřela rozhovor náměstkyně ministra financí Hongkongu Salina Yanová.

Milan Kopp, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme