Deficit obchodní bilance se opět prohloubil

Deficit obchodní bilance České republiky opět vzrostl. Za tři čtvrtletí letošního roku se zvýšil o 8,4 desetiny procenta na téměř 82 miliardy korun. Znamená to, že více dovážíme než vyvážíme.V minulých měsících podstatně klesl náš vývoz do Německa. Nová odbytiště ale našli naši výrobci ve Velké Británii, Belgii a Francii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Foto: Jan Rosenauer

Jak řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Zdeněk Vorlíček, horší bilanci máme v obchodech s východem. "Zhoršil se deficit v obchodu s rozvojovými zeměmi, zejména Malajsií, Singapurem, Tchajwanem. Jsou to veliké dovozy elektrických zařízení, přístrojů, spotřebičů, kancelářských strojů, zařízení k automatickému zpracování dat. Co se týče mimoevropských zemí s tranzitivní a státní ekonomikou, tak je to Čína, my odtamtud dovážíme paměťové jednotky, digitální procesory, analogové a hybridní počítače, díly pro automatické zpracování dat, jsou to veliké finanční objemy."

Vorlíček ale zároveň prohlásil, že zhoršující se výsledky obchodní výměny nejsou důvodem k panice. "Je potřeba se dívat na situaci státu komplexně. Tak jako se nemůžete na finanční situaci občana dívat jenom z hlediska toho, že má třeba dluh na hypotéce v bance, ale musíte se podívat na jeho příjmy, tak podobně i u toho státu není důležitý jen ten deficit obchodní bilance, ale i ty všechny ostatní složky. Celková platební bilance státu je kladná. Přebytek je okolo 20 miliard. Vzrostly naše devizové rezervy."

Markéta Kaclová, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme