Deficit obchodní bilance vzrostl o 2,4 miliardy

Schodek obchodní bilance se v listopadu meziročně prohloubil o 2,4 miliardy na 8,3 miliardy korun. Oznámil to Český statistický úřad. Analytici odhadovali schodek v rozmezí od pěti do 11 miliard. V celoročním průměru byl listopad z hlediska vývozu a dovozu nadprůměrným měsícem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer | Zdroj: AFP

Horší byla bilance obchodu se zpracovatelskými výrobky, naopak příznivě se vyvíjel obchod s průmyslovým zbožím. Pozitivně působil růst vývozu výpočetní techniky, tiskovin, kovových výrobků a neželezných kovů.

Jak Radiožurnálu řekl analytik Tomáš Pilař ze společnosti Wood and Comapny, zahraniční obchod si i přes nižší zahraniční poptávku v letošním roce udržuje dobrou dynamiku růstu. "Za prvních 11 měsíců vzrostl vývoz meziročně o 8,3 procenta, zatímco dovoz pouze o 7,7 procenta. Schodek zahraničního obchodu dosáhl v letošním roce zatím 51,3 miliard korun, což je o tři miliardy méně než ve srovnatelném období minulého roku."

Lenka Rákosová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme