Deficit státního rozpočtu už dosáhl 35 miliard

Schodek státních financí ke konci pololetí je mnohem vyšší, než se původně předpokládalo. Jen za červen se prohloubil o šest miliard. Podle Miroslava Ševčíka z Liberálního institutu může být nárůst deficitu způsoben neobvyklými platbami, jako je výplata poškozených klientů družstevních záložen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na druhé straně ale měly do rozpočtu přicházet peníze z daně z příjmů právnických osob, připomíná Ševčík. Výši deficitu pokládá za hrozivou. Podle něj by zřejmě mělo dojít na škrty v rozpočtových výdajích.

Deficit rozpočtu, který byl pro letošní rok plánován ve výši 49 miliard korun, vzroste o dalších deset miliard. Důvodem jsou výdaje na výplatu klientů kampeliček ve výši šest miliard korun a na náhradu škod zemědělcům postiženým suchem. Ty deficit zvýšily o 4 miliardy. Miroslav Ševčík upozornil, že ve většině vyspělých zemích naopak dochází ke snižování rozpočtového schodku a zadlužení veřejných financí.

Bohumír Mazáč, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme