Definitivní rozhodnutí o továrně Hyundai v Česku má padnout v řádu dnů

Automobilka Hyundai potvrdila, že Česko je hlavním kandidátem pro výstavbu její továrny v Evropě. Největší jihokorejský výrobce aut chce do vybudování nového závodu investovat kolem třiceti miliard korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nové Hyundai

nové Hyundai | Foto: David Šťáhlavský | Zdroj: Český rozhlas

Vládní agentura CzechInvest touto informací zmírnila ranní nadšení nad zprávou, že nová továrna korejské automobilky bude stát v České republice. Mluvčí CzechInvestu Jana Víšková upozornila, že viceprezident Hyundai Motor dnes ráno zopakoval, že společnost ještě není rozhodnutá vybudovat svůj nový závod v Česku.

Mluvčí společnosti Hyundai uvedl, že svou tiskovou zprávou pro kapitálový trh chtěla automobilka pouze vyjádřit, že naše země je hlavním kandidátem pro umístění projektu. Definitivní rozhodnutí nicméně zatím nepadlo, jednání a zvažování podmínek pro investici u nás nadále pokračují.

To potvrzuje i vyjádření ministra průmyslu Milana Urbana: "Zatím nemáme oficiální potvrzení od firmy Hyundai. Firma oznámila, že Česká republika se stává hospodářským centrem střední Evropy a že ji považuje za ideálního kandidáta na výstavbu továrny. My s napětím očekáváme definitivní písemné potvrzení toho záměru."

Mluví se o tom, že by továrna mohla stát blízko Ostravy. Ve hře ale stále zůstává Polsko a Slovensko. O výstavbě továrny jednal včera s premiérem Jiřím Paroubkem a dalšími představiteli sám šéf automobilky Hyundai Čong Mong-ku. Jeho výraznou vlastností je prý smysl pro detail. Jak napsal časopis Time, dodnes prý rozhoduje, jak má vypadat vánoční stromek v centrále Hyundai. Z toho vyplývá, že si i místo pro novou automobilku zřejmě vybere až po důkladném zvážení všech podmínek.

Továrna by mohla pravděpodobně už v roce 2008 začít produkovat 300 000 vozů ročně, tedy stejně jako továrna TPCA v Kolíně. Hyundai zatím v Evropě žádnou výrobu nemá, jediná základna je v Turecku. Na Slovensku ale staví provoz automobilka Kia, která je součástí skupiny Hyundai. Nedávno firma vstoupila také na americký trh, když otevřela svůj závod v Alabamě.

Příchod automobilky na Ostravsko by snížil nezaměstnanost a zároveň by přilákal další investory. Moravskoslezský kraj může nabídnout několik lokalit. Například průmyslovou zónu v Mošnově, plánované zóny v Nošovicích na Frýdecko-Místecku nebo Dolní Lutyni na Karvinsku.

Šéf jihokorejské firmy si včera osobně prohlédl jednu z lokalit, kterou Česká republika nabízí. Firma chce stavět výrobní haly už příští rok. Výroba by měla odstartovat za tři roky.

Jaroslav Skalický, Ondřej Černý, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme