Deloitte: české úřady přijdou kvůli špatnému hospodaření s energií až o půl miliardy ročně

Poradenská společnost Deloitte zpracovala analýzu budov vládních institucí v České republice. Podle ní hospodaří s energií neefektivně více než tři čtvrtiny budov, čímž přichází zhruba o půl miliardy ročně. Ztráta by mohla činit až 12 miliard v případě, že se v podobném stavu nachází i další veřejné budovy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrická přenosová soustava (ilustrační foto)

Špatné hospodaření s energií vyjde české úřady draho. | Zdroj: pxhere CC0 Public Domain

Analýza poradenské společnosti Deloitte je součástí studie zpracované sítí organizací a firem UN Global Compact Česká republika, jež se zaměřuje na společenskou odpovědnost a udržitelný rozvoj.

Míra nezaměstnanosti v Česku je nejnižší za posledních 22 let. Stejně je nejnižší z celé EU

Číst článek

Analýza uvádí, že nyní je ve vlastnictví a v užívání ústředních vládních institucí v ČR 775 budov, u nichž by byla vhodná renovace. Přes 580 z nich podle ní nesplňuje požadavky na úspornou klasifikační třídu C (úsporná). Celkově jde o plochu přes 1,5 milionu metrů čtverečních, kde se energie efektivně nevyužívá, dodává materiál.

„Data z ostatních veřejných budov nejsou k dispozici. Vhodné srovnání toho, jak se šetří v nemocnicích, školách či úřadech, by mohlo najít prostor ke zlepšení nebo poskytnout příklady dobré praxe. Pokud jsou na tom ale podobně jako vládní instituce, ztráta by přesahovala 12 miliard korun (ročně),“ uvedl manažer poradenství v oblasti energetiky v Deloitte Miroslav Lopour.

Inflace v eurozóně dosáhla hranice dvou procent, za růstem stojí vyšší náklady na energie a potraviny

Číst článek

Aliance oborových asociací podporující energeticky úsporné stavebnictví Šance pro budovy v červnu uvedla, že Česko nesměřuje ke kumulativnímu cíli energetických úspor pro období 2014 až 2020, který byl Bruselem vyčíslen na 51,1 petajoulu (PJ). Podle aliance je důvodem to, že Česko začalo s přípravou programů podpory úspor energie pozdě.

„V roce 2017 již programy běžely poměrně dobře, problém byl zejména výpadek v plnění v letech 2014 až 2016. Aby stejný problém nenastal po roce 2020, již nyní je potřeba začít připravovat zvýhodněné financování pro úspory energie po 2020,“ dodal ředitel Šance pro budovy Petr Holub.

Studie, ze které aktuální analýza pochází, vznikla ve spolupráci společností a institucí Deloitte, ČEZ ESCO, UN Global Compact, Glopolis, Veolia, Vodafone, Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze a Národního centra energetických úspor.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme