Demonstrace proti TTIP a CETA: v sedmi německých městech vyšlo do ulic 150 tisíc lidí

Desítky tisíc lidí v sobotu demonstrovaly v německých městech proti plánovaným obchodním dohodám TTIP a CETA. Evropská unie o nich jedná se Spojenými státy a Kanadou. Nejvíc lidí bylo v Berlíně, v Kolíně nad Rýnem, v Hamburku a Frankfurtu. Pořadatelé mluví o více než dvojnásobném počtu účastníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dav protestující proti smlouvě TTIP v Mnichově | Foto: Reuters

Demonstrace uspořádalo 26 organizací, mezi kterými jsou odbory, církevní skupiny i ekologičtí aktivisté. Na smlouvách jim vadí mimo jiné nedostatečná ochrana životního prostředí nebo spotřebitelů.

Německá policie množství účastníků hlavního protestu v Berlíně odhadla na 40 tisíc, v Hamburku na 30 tisíc a Mnichově na 23 tisíc demonstrantů. Ve Stuttgartu napočítali policisté 20 tisíc účastníků, v Kolíně nad Rýnem o dva tisíce méně a ve Frankfurtu nad Mohanem 15 tisíc protestujících. Lipská policie žádný odhad neuvedla.

Pořadatelé jsou ale přesvědčeni o tom, že odhady policie jsou příliš nízké. Sami hovoří o celkem 320 tisících demonstrantech, z nichž 70 tisíc protestovalo podle nich v Berlíně.

Protest má vytvořit tlak na sociální demokracii, která bude už v pondělí rozhodovat o tom, jestli dohodu s Kanadou - CETA - podpoří. Schválení prosazuje mimo jiné její předseda a německý vicekancléř Sigmar Gabriel.

Na rozdíl od smlouvy s Kanadou, která už je dojednaná a s níž nakonec němečtí politici nejspíš vysloví souhlas, bude cesta k dohodě s USA - TTIP - v Německu výrazně složitější a téměř nikdo nepředpokládá, že si ji podaří uzavřít do konce funkčního období amerického prezidenta Baracka Obamy.

Kritici dohod TTIP a CETA se obávají mimo jiné zásahů nadnárodních korporací do pravomocí jednotlivých států, a vnímají je proto jako nedemokratické.

Odpor německé veřejnosti je silný. Loni demonstrovalo v Berlíně proti těmto smlouvám více než 150 tisíc lidí. Vláda kancléřky Merkelové dohody podporuje.

ČTK, Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme