Ženy dorovnaly loňský plat mužů. Rozdíl v odměnách za práci v Česku patří k nejvyšším v EU

Na úterý v Česku připadá Den rovnosti platů. Znamená to, že Češky dosáhly stejného výdělku jako muži za loňský rok. Termín stanovuje v Česku druhým rokem nezisková organizace Business & Professional Women ČR, výpočet vychází z dat Eurostatu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výpočet Dne rovnosti platů je součástí mezinárodní kampaně Equal Pay Day, která odstartovala v roce 2009 v Německu. (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Vzhledem k časové prodlevě statistických dat jde podle prezidentky organizace Lenky Šťastné pouze o symbolické datum, letos vychází z rozdílu za rok 2016. Loni datum připadlo na 18. března.

Rozdíl v platech mužů a žen v roce 2016 činil podle dat Eurostatu 21,8 procenta a byl druhý nejvyšší v EU. Před Česko se dostalo pouze Estonsko s rozdílem 25,3 procenta. Za Českem na třetím místě skončilo Německo s rozdílem 21,5 procenta mezi platy mužů a žen, Den rovnosti platů tam letos připadl na 18. března.

Mají mít ženy i muži za stejnou práci stejné platy? Kritika za platovou nerovnost se snáší na britskou BBC

Číst článek

Průměr Evropské unie činil 16,2 procenta. Nejnižší rozdíl v platech je v Rumunsku, kde dosáhl 5,2 procenta. Pod šesti procenty byl ještě v Itálii a Lucembursku. Rozdíl v platech Slováků a Slovenek činil 7,5 procenta, v Polsku to bylo 7,2 procenta a v Maďarsku 14 procent.

Riziko chudoby a nízké důchody

Rozdílům v odměňování mužů a žen se věnovala také loňská studie, kterou zadalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Čísla vycházela z dat za rok 2015. Více než průměrných 26 000 korun měsíčně tehdy vydělávalo 50 procent mužů, ale jen 30 procent žen. U 20 typů zaměstnání, ve kterých pracovalo nejvíce lidí, vydělávalo 30 000 korun měsíčně 34 procent mužů, ale jen osm procent žen, a nad 50 000 korun osm procent mužů, ale ani ne jedno procento žen.

Rozdíly podle studie negativně ovlivňují životy jednotlivých žen a mužů, životní úroveň celých rodin včetně dětí a fungování celé společnosti. Zvyšují také riziko chudoby u žen a mají negativní dopad i na nízkou úroveň jejich důchodů.

Evropská komise: V Česku chybějí školky, i kvůli tomu mají ženy nižší platy

Číst článek

Nejvyšší rozdíly studie odhalila v typech zaměstnání s nejvyšší průměrnou měsíční mzdou. Ve finančním sektoru šlo o 50procentní rozdíl, který představuje 33 432 korun měsíčně a přes 400 000 korun ročně. Druhý největší rozdíl v odměňování byl u řídících pracovníků a pracovnic v oblasti strategie organizací, dosáhl 45 procent, což v korunách měsíčně znamenalo pro ženy o 51 012 korun méně. Nejmenší rozdíl v odměňování žen a mužů byl patrný u kuchařů a kuchařek, kde si ženy vydělaly dokonce o jedno procento, tedy 137 korun měsíčně více než muži.

Co je Equal Pay Day

Výpočet Dne rovnosti platů je součástí mezinárodní kampaně Equal Pay Day, která odstartovala v roce 2009 v Německu. Je akcí jedné z nejvlivnějších ženských organizací na světě, federací žen Business & Professional Women International. Kampaň upozorňuje na platovou nerovnost mezi ženami a muži. Akce podporuje ženy na všech profesních úrovních, pomáhá jim rozvíjet jejich potenciál, napomáhá růstu jejich ekonomické nezávislosti a posiluje jejich sebedůvěru, a to vše formou mentoringu, vzdělávání a networkingu.

Nezisková organizace Business & Professional Women CR vyvolává v Česku veřejnou diskusi o příčinách vysoké platové nerovnosti od roku 2010.

„Mentorujeme ženy, jak si říkat o lepší platy a zvyšovat si sebevědomí, ukazujeme jim ženské vzory," popsala práci Šťastná. Další cestou, která podle ní pomůže rozdíly v platech mužů a žen narovnávat, je dostat víc žen do vedoucích pozic, zvlášť ve velkých firmách. O rozdílech v odměňování se bude hovořit také na dubnové konferenci Ženy sobě, kterou organizace pořádá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme