Déšť zničil zemědělcům tisíce hektarů úrody

Špatné počasí v minulých dnech zkomplikovalo život zemědělcům a zničilo úrodu na několika tisících hektarů. Nicméně celkovou sklizeň by nemělo zásadně ovlivnit. V místech, kde již mají po žních, si však pěstitelé stěžují na kvalitu úrody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žně | Foto: Jan Rosenauer

Prudké dešťové srážky v uplynulém týdnu zničily několik tisíc hektarů v šesti okresech. Kromě toho déšť způsobil, že tak, kde plodiny přežily, musí zemědělci počítat se zdržením sklizňových prací. Nicméně z hlediska celé republiky nejde o velký výpadek.

Podle údajů ministerstva zemědělství z minulého týdne je už sklizena více než polovina úrody. "Na prvním místě v rozsahu sklizené plochy byl ozimý ječmen, který je sklizen z 98 procent, na druhém místě pak ozimá řepka, ta je sklizena na 93 procentech plochy," vypočítal Hugo Roldan z tiskového odboru ministerstva.

Jiná věc jsou ale výnosy a utržené peníze. Například v jižních oblastech Moravy už žně skončily a zemědělci jsou zklamáni - úroda je nekvalitní a výnosy jsou prý velmi nízké. Podle Ladislava Sečkáře z břeclavské agrární komory sklidili pěstitelé u některých komodit o pětinu méně než vloni. Může za to počasí. "Srážky přišly v nevhodnou dobu, pokles výnosů je prakticky u všech obilovin," stěžuje si Sečkář.

Mnozí zemědělci si navíc stěžují na nízké výkupní ceny a proto s prodejem své úrody čekají v naději, že cena obilí poroste.

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme