Dluhy dětí by měly přejít na rodiče. Vláda podpořila poslanecký návrh novely občanského zákoníku

Dluhy dětí do 15 let by měly ze zákona přejít na jejich zákonného zástupce či osobu, která je má v péči. Počítá s tím poslanecký návrh novely občanského zákoníku, který v pondělí podpořila vláda. Po jednání kabinetu to potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda s novelou souhlasí i přesto, že ministerstva školství a spravedlnosti původně návrh odmítla. Předlohu připravili poslanci vládních ANO a ČSSD a opozičních Pirátů a lidovců.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

O souhlasu vlády ještě před Babišem informovala na twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „Dobrá zpráva pro 3,5 tisíce dětských dlužníků! Vláda právě podpořila souhlasným stanoviskem návrh Kateřiny Valachové (ČSSD) na ochranu dětí před dluhy!“, uvedla Maláčová.

Dobrá zpráva pro 3,5 tisíce dětských dlužníků! Vláda právě podpořila souhlasným stanoviskem návrh @Kateřina Valachová na ochranu dětí před dluhy! Bylo již na čase :-) A Katce gratuluji a tleskám 👏!

14:47 – 06. 05. 2019

13 101

Podle údajů exekutorské komory mělo v roce 2017 exekuci 5934 dětí a mladých do 18 let. Z nich 3491 nebylo ještě ani 15 let. Podle odhadů jsou ve skutečnosti takových dlužníků desetitisíce.

„To je velká prasárna, co se tady děje. Člověk se nestačí divit, kam jsme se to dostali. Myslím, že všichni změnili názor, a i když resorty měly nějaké stanovisko, ministři přímo na vládě ten názor změnili,“ řekl Babiš.

Kritika návrhu

Návrh má podle Valachové reagovat na situaci, kdy v Česku čelí exekucím přes 6500 dětí a další desetitisíce dospělých si svoje dluhy přinesly z dětství. Dluhy vznikly kvůli nezaplaceným poplatkům za komunální odpad, telekomunikační služby či kvůli jízdě načerno.

Dluhy dětí by mohli platit rodiče. Poslanci je chtějí ochránit před exekucemi

Číst článek

Podle návrhu poslanců by měly peněžité dluhy nezletilých přejít už okamžikem svého vzniku na zákonného zástupce dítěte. Pokud taková osoba není, měl by závazek náležet osobě, do jejíž péče je nezletilý svěřen, nebo na stát.

Ministerstvo spravedlnosti upozornilo na to, že návrh může vést k neodpovědnému jednání dětí s vědomím, že riziko vždy ponese jejich rodič. Za nepřiměřené považuje ministerstvo přičítání všech peněžitých dluhů nezletilého pěstounovi, který je oprávněn dítě zastupovat jen v běžných záležitostech a jehož činnost se omezuje především na zajištění osobní péče o dítě.

Podobné námitky předem vzneslo i ministerstvo školství. Podle něj není zřejmé, zda by dluh nepřecházel i na ústavní zařízení, která nemohou jednat jménem dítěte, jelikož jejich zákonným zástupcem zůstává rodič.

Další novela

Bič na nezákonné exekuce. Nová aplikace Doložkomat rozpozná, zda jdou zastavit

Číst článek

Babiš řekl, že ministry neustále kritizuje za to, že když se k nim dostane dobrý návrh zákona, který je připravený i třeba s vědomím kabinetu, jejich podřízení dávají vesměs negativní stanoviska.

„Ale víceméně i z obsahového, formálního hlediska. Z hlediska názoru jako takového samozřejmě máme na to pozitivní názor. Proto jsem i říkal, že pokud oni si stěžují, že by to například chtěli udělat sami, tak proč bychom to měli měnit? Tak vezměme návrh zákona poslanců, a co se nám nelíbí, k tomu dopišme,“ uvedl premiér.

Vedle novely občanského zákoníku chystají poslanci i novelu insolvenčního zákona, která by mladým lidem umožnila zbavit se do tří let dluhů z dětství.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme