Developeři v Česku plánují zdražit nové byty a domy. Ceny porostou zvolna

Pokles cen nových bytů a domů v Česku je u konce. Část z nich bude v příštích letech naopak růst. Podle odhadů některých odborníků budou developeři zdražovat už příští rok, další zvýšení cen nastane o rok později.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byty, dům (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Hlavně ve velkých městech mají už developeři podle společností CEEC Research a KPMG krizi dávno za sebou. Navíc roste poptávka, a to i po dražším a kvalitnějším bydlení.

A právě tomu přizpůsobují developeři i své ceny. Půjde prý ale o pozvolný nárůst cen než o výrazné skokové změny. Ceny by měly vzrůst v řádu procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Developeři v Česku plánují zdražit nové byty a domy. Jak ceny porostou, zjišťoval Jan Beneš

Růst cen bytů připravuje 52 procent oslovených developerských společností, a to už v příštím roce. A v roce 2016 téměř dvě třetiny firem zvednou ceny u svých nabízených nemovitostí. Zbylé společnosti plánují zachovat současnou úroveň cen, pokles ale neočekává žádná z nich.

Vyšší poptávce po nemovitostech částečně pomáhají i rekordně nízké úrokové sazby. Zatímco ještě před dvěma roky v létě byla průměrná úroková sazba těsně pod čtyřmi procenty, aktuálně se pohybuje mírně nad 2,5 procenta.

Úrokové sazby jsou rekordně nízko

Sazby jsou ale jen výhodou a spotřebitelé by si stále měli spíš důkladně promyslet, jestli je konkrétní nemovitost v daném okamžiku opravdu potřebná a za odpovídající cenu na trhu. Potvrzuje to i hlavní analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

„Bydlení je často životní rozhodnutí a nemělo by opravdu záležet jen na tom, jaká konkrétní úroková sazba je na trhu. Lidé by spíše měli brát současnou úrokovou sazbu jako dobré podmínky, nicméně ne jako lákadlo k hypotečnímu úvěru,“ upozorňuje analytik.

I přes to, že úrokové sazby jsou dlouhou dobu rekordně nízké, počet a objem hypoték se nezvyšuje. Třeba v srpnu navštívilo banky kvůli uzavření smlouvy o hypotečním úvěru kolem šesti a půl tisíce klientů.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme