Stávková pohotovost v chemičce DEZA skončila. Mzdy se zvýší, dohodli odboráři s vedením firmy

Odboráři valašskomeziříčské chemičky DEZA ve čtvrtek uzavřeli s vedením firmy kolektivní smlouvu pro letošní rok. Stávková pohotovost tím skončila. Základní tarifní mzdy vzrostly v průměru o osm procent, zvýší se příplatky za směnnost a podíl na zisku. Uvedl to šéf základní organizace OS ECHO při DEZA Michal Sváček. Průměrná mzda všech zaměstnanců chemičky byla dosud podle něj 32 966 korun, u tarifně odměňovaných zaměstnanců 28 846 korun.

Valašské Meziříčí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chemička Deza ve Valašském Meziříčí | Foto: Miďonek/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Czech Republic | Zdroj: Wikimedia Commons

„Jelikož došlo k sociálnímu smíru, stávková pohotovost byla ukončena. Ve sporných bodech bylo dohodnuto zvýšení základních tarifních mezd v průměru o osm procent, růst příplatků za směnnost o 15 procent, růst podílu na zisku o dvě procenta," uvedli odboráři.

Uzavření kolektivní smlouvy potvrdil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. „Vedení podniku i zástupci odborového svazu Echo v souladu s návrhem zprostředkovatele přistoupili na návrh navýšení směnového příplatku. K dalšímu růstu tarifní složky mzdy nedojde, nicméně návrh zprostředkovatele je dorovnán růstem bonusů, které jsou závislé na hospodářském výsledku firmy. Důvod ke stávkové pohotovosti i ke stávce pominul," řekl Hanzelka.

Spor o vyšší mzdy

Odboráři jednali s vedením firmy o kolektivní smlouvě od konce loňského října. Stávkovou pohotovost vyhlásili 22. května.

Důvodem byl podle odborářů spor o uzavření kolektivní smlouvy na rok 2018 a nepřijatelný dosavadní mzdový vývoj. Vedení společnosti reagovalo tím, že vyhlášení stávkové pohotovosti bylo překvapivé, požadované zvýšení mezd považovalo za neadekvátní.

Deza v koncernu Agrofert

Chemička DEZA patří od roku 1999 do koncernu Agrofert, který loni vložil současný premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš do svěřenského fondu. Firma zpracovává černouhelný dehet a surový benzol, její tržby předloni činily 7,075 miliardy korun. Akciovou společnost DEZA tvoří základní výrobní závod ve Valašském Meziříčí a územně odloučený provoz v Otrokovicích na Zlínsku.

Odboráři chtěli zvýšení základních tarifních mezd o 13 procent, růst příplatku za směnnost o 20 procent a růst podílu na zisku o dvě procenta. Ve čtvrtek dohodnuté navýšení nechtěl Sváček komentovat.

Průměrná mzda všech zaměstnanců chemičky byla dosud podle Sváčka 32 966 korun, u tarifně odměňovaných zaměstnanců 28 846 korun. „Navýšení tarifních stupňů pro rok 2017 bylo pět procent," uvedl Sváček.

Vedení firmy v reakci na vyhlášení stávkové pohotovosti uvedlo, že přestože nebyla uzavřena kolektivní smlouva, zvýšily se letos mzdy prostřednictvím mzdového předpisu o 10,7 procenta a průměrná mzda v chemičce je nad krajským i celorepublikovým průměrem.

Průměrná mzda ve Zlínském kraji ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziročně stoupla o devět procent na 28 406 korun. Celoroční průměr se v kraji zvýšil o 1788 korun na 26 063 korun. Průměrná mzda je však druhá nejnižší mezi kraji, nižší je jen v Karlovarském kraji.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme