Největší světový těžař diamantů varoval, že dodávky budou několik let omezené. Ceny můžou vzrůst

Největší světový těžař diamantů, ruská skupina Alrosa, varoval, že dodávky drahých kamenů budou několik let omezené. Důvodem jsou mimo jiné odstávky dolů a nedostatek nových těžebních projektů. Informoval o tom list Financial Times.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ceny diamantů můžou stoupat (ilustrační foto) | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

Zásoby společnosti Alrosa spadly na historické minimum. Poptávka oživila po loňském útlumu, který způsobila pandemie covidu-19, konstatoval náměstek generálního ředitele Jevgenij Agurejev. „Naše odvětví bude pracovat s omezenými dodávkami,“ řekl v rozhovoru pro list Financial Times.

Protipandemické uzávěry a slabá poptávka loni těžbu diamantů srazily o zhruba 20 procent, uvádí konzultační firma Bain. Činnost zastavily i velké doly. Příkladem může být australský důl Argyle, který spadá pod těžařskou společnost Rio Tinto. Než loni v listopadu pozastavil provoz, produkoval zhruba desetinu světových dodávek diamantů.

Vyšší ceny diamantů?

Společnost Bain očekává, že poptávka po diamantech se bude v příštím desetiletí držet na konstantní úrovni. Situace bude podle Agurejeva nesnadná, ale pomůže zabránit tomu, aby se opakoval pád cen diamantů kvůli jejich přebytku na trhu, jako se stalo například v roce 2016.

„Na jednu stranu je to výzva, protože je poptávka a dodávky jsou omezené,“ řekl. „Na druhou stranu je to dobrá situace, neboť na trhu nebude přebytek,“ dodal.

Třetí největší diamant na světě? V Botswaně nalezli drahokam s 1098 karáty. Zatím je beze jména

Číst článek

Společnost Alrosa má za to, že nedostatek diamantů zvýší jejich cenu, která je nyní nižší, než byla před počátkem pandemie. Ruský těžař očekává, že prodej diamantových šperků v celém odvětví letos dosáhne nového rekordu 90 miliard dolarů, tedy bezmála dva biliony korun.

Situaci komplikuje šíření koronaviru a počasí. Alrosa má doly v Rusku a v jižní Africe. Státem ovládaná společnost, která se na světové produkci surových diamantů podílí více než třetinou, se snaží znovu dostat do provozu ruský důl Mir. V roce 2017 zde kvůli průsakům vody zahynulo osm horníků. Spuštění Miru ale bude trvat „pět až sedm let“, řekl Agurejev.

„Zvýšení produkce nelze dosáhnout snadno,“ konstatoval. „Jakmile se jednou rozhodnete, že produkci upravíte, není snadné znovu začít za jeden dva měsíce nebo za půl roku. Pracujeme v regionech, kde panují nelehké podmínky a jež se nesnadno logisticky obsluhují,“ vysvětlil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme