Díkůvzdání odstartovalo předvánoční prodeje a rekordní slevy

Den dívkůvzdání je pro Američany svátkem klidu a pohody. Trvá od čtvrtého čtvrtka v listopadu až do neděla, do práce a škol se nechodí. Tedy v případě, že nemáte tu smůlu, že pracujete v nějakém obchodním domě. Svátky díkůvzdání už tradičně startují i předvánoční prodej a letos jsou připravené rekordní slevy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krocan plněný nádivkou | Foto: rjbs.manxome.org/images/2003/

Zbytky krocana na svátečním stole ani nestačily vychladnout a koupěchtiví Američané už mohli vyrazit za výhodným nákupem. Včera byl sice hlavní sváteční den, kdy se od většiny z nich čeká, že si budou v klidu povídat s příbuznými, případně stráví pozdně podzimní den v pohodlí obýváku před televizí sledováním amerického fotbalu.

Jenže ekonomika na tom jak známo není dobře, Američané mají hlouběji do kapsy a hodlají letos utratit za dárky skoro o třetinu méně než loni, v průměru něco přes 600 dolarů, v přepočtu asi 12 000 korun. Obchodní řetězce a nákupní střediska se bojí ztráty zákazníků a nechtějí, aby jim zůstalo ve skladech neprodané zboží. Reagují proto horečnatou reklamní kampaní, rekordními slevami a nezvyklou otevírací dobou.

Známý řetězec Kmart otevřel už včera večer místního času a spolu s ním Blockbuster, který nejenom půjčuje filmy na DVD ale láká zároveň elektronikou. Zákazníky se snažily od slavnostní večeře odlákat i hračkářství FAO Schwarz. Jiní jako Wal-Mart nebo Macy´s otevírají dnes v takřka nelidskou dobu: 5 nebo 6 hodin ráno. Varují, že kdo si nepřivstane, přijde o nejvýhodnější nákupy, protože podle jejich očekávání půjde zlevněné zboží na dračku.

Tak například Home Depot, obchod nabízející kutilům i profesionálům domácí, zahradnické a stavební potřeby bude prodávat mnoho druhů nářadí se slevou 70 procent. V podniku Best Buy, obchodu s levnější ale stále značkovou elektronikou bude namátkou počítač laptop Hewlett Packard relativně slušných parametrů s kompletním softwarovým vybavením a tiskárnou k mání za méně než 400 dolarů, zhruba 8 000 korun českých. Je těžké přijít s obecným číslem, ale Národní federace maloobchodu očekává, že přinejmenším některé obchody budou zboží nabízet za ceny v průměru o 40 až 50 procent nižší, než obvykle.

Ve Spojených státech tak začíná s plnou silou předvánoční prodej. Působí to ale spíš, jako by začal povánoční výprodej.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme