Díky společnému nákupu domácností mohou lidé ušetřit za plyn

Obyvatelé Židlochovic na Brněnsku mají mít až o pětinu levnější zemní plyn. Majitel průměrného rodinného domku by tak ročně ušetřil i deset tisíc korun. Nižší cenu má zajistit společný nákup plynu stovkami domácností. Jako jedna z prvních na jižní Moravě ho chce zprostředkovat židlochovická radnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemní plyn

Zemní plyn | Foto: Fotobanka stock.xchng

Navrhnout domácnostem společný nákup napadlo vedení Židlochovic ve chvíli, kdy zjistilo, kolik radnice ušetřila společným nákupem pro svá odběrná místa a organizace.

„Když se podíváme, za kolik plyn vysoutěžily Židlochovice, a to 729 korun za MWh, pak vidíme, že občané nakupují plyn za cenu asi o 50 procent vyšší. Silovou část plynu. Distribuční část se nemění. Ta je stanovená pro distributora a pro kraj jako stabilní,“ popisuje starosta Vlastimil Helma z ODS.

Zdůrazňuje, že radnice obstarává pouze servis pro občany, především informační. Transakci zajistí zprostředkovatel, který v tomto byznysu působí.

Zkušenosti jsou minimální. Nejdál v republice zatím ve společných nákupech domácností postoupili v Říčanech u Prahy.

Zájem předčil očekávání

„My děláme aukci na elektřinu i na plyn. Samozřejmě musí být dvě aukce, nelze to soutěžit v jednom balíčku. Už teď víme, že počet domácností předčil naše očekávání. Je to kolem 500 domácností, které se do tohoto projektu během ledna a února zapojily. Aukce proběhne 13. 3. ve 13 hodin a chceme tam mít hlavní ukazatel, kolik celkem se sdružením podařilo ušetřit obyvatelům tady v Říčanech,“ vysvětluje starosta Vladimír Kořen za Sdružení nezávislých kandidátů Klidné město.

Prakticky to probíhá tak, že po shromáždění poptávky domácností se podrobnosti zveřejní na speciální internetové stránce. Tam se v určený čas začnou v nabídkách předhánět dodavatelé energií. Nejlevnější zvítězí.

V Židlochovicích začnou sbírat poptávku domácností až od začátku příštího měsíce. Pokud se společný nákup osvědčí, chtějí projekt rozšířit i na elektřinu. To však až příští rok.

Vladan Dokoupil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme