Diskriminace na pracovišti? Loni jí bylo nejvíc za tři roky, nejčastěji kvůli pohlaví a věku

Inspekce práce loni odhalila nejvíc případů diskriminace v zaměstnání nebo při jeho hledání za poslední tři roky. Nejčastěji kvůli věku a pohlaví. Kontroloři narazili i na šikanu a nerovné odměňování za stejnou práci. V 47 případech rozdali pokuty v řádu většinou desítek tisíc korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šikana v práci i diskriminační inzeráty - inspekce práce loni odhalila nejvíc takových případů za poslední tři roky. | Foto: Fotobanka Unsplash

Zkušenost s diskriminací ze strany zaměstnavatele má třeba žena, která si nepřála uvést své jméno. „(Zaměstnavatel) mi chtěl dát dokonce i jako neoficiální dodatek, že nesmím minimálně jeden rok otěhotnět, aby mi tu smlouvu prodloužil,“ říká diskriminovaná žena Radiožurnálu.

Inspekce práce loni odhalila 115 případů diskriminace a nerovného zacházení přímo na pracovišti. „Inspektoři se nejčastěji zabývali mim jiné bossingem a šikanou a to zejména ve školských zařízení, nerovným zacházením v oblasti odměňování. Diskriminací z důvodu sexuální orientace, zdravotního postižení,“ , říká Radiožurnálu náměstek generálního inspektora Jiří Macíček.

Kontroloři zjstili taky 106 porušení zákona při výběru nových zaměstanců. Objevily se inezárty jako hledáme ženu s odrostlými dětmi nebo mladou a sympatickou kolegyni.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme