Distribuce eura začíná

V západní Evropě se dnes píše historie. Dvanáct států Evropské měnové unie začne zásobovat své finanční ústavy eurobankovkami a euromincemi. Do konce roku by banky měly být zásobeny tak, aby od 1.ledna euro začalo fyzicky platit, existovat a bylo ho dostatek mezi obchodníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V západní Evropě se dávají do pohybu ostře sledované vlaky a nákladní transporty. Čtyři měsíce budou pancéřované dopravní prostředky rozvážet miliardy bankovek a mincí nové měny. Nová platidla přitom nahradí například německé marky, francouzské franky nebo řecké drachmy.

Rozvoz EURa v Německu sledovala zpravodajka Českého rozhlasu ve spolkové republice Zita Senková. Nákladní vozidla s nákladem čerstvě vyražených euromincí odstartovala za doprovodu obrněných vozů policie časně ráno z dolnosaského Hannoveru. Kamiony vyjížděly ve třičtvrtěhodinových intervalech a rozvážely novou měnu do prozatímních skladů, odkud bude podle plánu distribuována do regionálních komerčních bank. Rozvoz eurobankovek do jednotlivých spolkových zemí má začít příští týden.

S ražením mincí a tištěním bankovek se v Německu začalo před dvěma lety. Euro bylo dosud skladováno v místních bankách a pronajatých prostorách. Německá spolková banka mezi tím odstartovala druhou část své informační kampaně, v níž občanům vysvětluje používání nové měny, která od 1. ledna 2002 vystřídá symbol národní stability - německou marku.

Milan Kopp, Milan Fridrich, Martin Hromádka, Zita Senková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme