Dlouho tu nevydrží, tvrdí expert o nové kryptoměně bitcoin cash

Digitální měna bitcoin v úterý získala svůj klon nazvaný bitcoin cash. Odštěpit se od hlavního trhu a založit si vlastní měnu se rozhodla skupina vlivných uživatelů, kteří nejsou spokojeni s navrhovanými technologickými změnami digitální měny, napsala agentura Reuters. Majitelé populární kryptoměny o své peníze nepřijdou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. (Ilustrační snímek) | Foto: Michael Wuensch | Zdroj: Pixabay

„To, co se tady děje, není žádný velký rozkol bitcoinu, ale malé odštěpení minoritní skupiny nesouhlasících těžařů,“ uvedl ve vysílání Českého rozhlasu Plus Martin Šíp ze startupu SatoshiLabs z Paralelní Polis, která v Česku bitocion propaguje.

Co je to bitcoin?

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky.

Pokud se rozštěpení uskuteční, každý vlastník bitcoinů bude mít přístup ke stejné částce bitcoinů cash zdarma. „Prostě půjdete spát se stovkou bitcoinů a vzbudíte se se stejnou stovkou plus dalšími 100 bitcoiny cash,“ vysvětlil šéf technologické společnosti Bloq Jeff Garzik.

„Já používám bitcoin už od roku 2011 a moje intuice mi říká, že tahle věc nebude mít dlouhé trvání,“ předpovídá budoucnost nové kryptoměny ve vysílání Českého rozhlasu Plus Martin Šíp.

Jádro dlouhodobého sporu dvou vlivných skupin uživatelů tkví v rozdílném názoru na fungovaní kryptoměny. Zatímco jedna požaduje, aby software umožnil zpracovávat více transakcí a zlepšovat chod sítě, druhá, která vydělává zejména na poplatcích za transakce, se postavila proti změnám.

Bitcoin cash by se pro nejstarší a nejhodnotnější digitální měnu mohl stát novým konkurentem. Nicméně novinku uživatelé neuplatní všude, někteří zprostředkovatelé plateb se rozhodli bitcoin cash nepodporovat. Patří k nim Coinbase, BitMEX a Bitstamp.

Martin Šíp si ale myslí, že cena bitcoin cash pomalu spadne na minimum: „Bitcoin cash ještě před chvílí formálně neexistoval. Takže dosud se ani trh nestačil vyjádřit, jakou vidí budoucnost. Očekává se, že lidé, kteří uznávají bitcoin, tak budou bitcoin cash sabotovat a budou ho chtít prodat. Tím postupně zaženou jeho cenu k minimu.“

Kryptoměna pravděpodobně nezanikne, ale bude přežívat s mizivou hodnoutou, myslí si Martin Šíp. 

Renata Kropáčková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme