Dlouho tu nevydrží, tvrdí expert o nové kryptoměně bitcoin cash

Digitální měna bitcoin v úterý získala svůj klon nazvaný bitcoin cash. Odštěpit se od hlavního trhu a založit si vlastní měnu se rozhodla skupina vlivných uživatelů, kteří nejsou spokojeni s navrhovanými technologickými změnami digitální měny, napsala agentura Reuters. Majitelé populární kryptoměny o své peníze nepřijdou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. (Ilustrační snímek) | Foto: Michael Wuensch | Zdroj: Pixabay

„To, co se tady děje, není žádný velký rozkol bitcoinu, ale malé odštěpení minoritní skupiny nesouhlasících těžařů,“ uvedl ve vysílání Českého rozhlasu Plus Martin Šíp ze startupu SatoshiLabs z Paralelní Polis, která v Česku bitocion propaguje.

Co je to bitcoin?

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky.

Pokud se rozštěpení uskuteční, každý vlastník bitcoinů bude mít přístup ke stejné částce bitcoinů cash zdarma. „Prostě půjdete spát se stovkou bitcoinů a vzbudíte se se stejnou stovkou plus dalšími 100 bitcoiny cash,“ vysvětlil šéf technologické společnosti Bloq Jeff Garzik.

„Já používám bitcoin už od roku 2011 a moje intuice mi říká, že tahle věc nebude mít dlouhé trvání,“ předpovídá budoucnost nové kryptoměny ve vysílání Českého rozhlasu Plus Martin Šíp.

Jádro dlouhodobého sporu dvou vlivných skupin uživatelů tkví v rozdílném názoru na fungovaní kryptoměny. Zatímco jedna požaduje, aby software umožnil zpracovávat více transakcí a zlepšovat chod sítě, druhá, která vydělává zejména na poplatcích za transakce, se postavila proti změnám.

Bitcoin cash by se pro nejstarší a nejhodnotnější digitální měnu mohl stát novým konkurentem. Nicméně novinku uživatelé neuplatní všude, někteří zprostředkovatelé plateb se rozhodli bitcoin cash nepodporovat. Patří k nim Coinbase, BitMEX a Bitstamp.

Martin Šíp si ale myslí, že cena bitcoin cash pomalu spadne na minimum: „Bitcoin cash ještě před chvílí formálně neexistoval. Takže dosud se ani trh nestačil vyjádřit, jakou vidí budoucnost. Očekává se, že lidé, kteří uznávají bitcoin, tak budou bitcoin cash sabotovat a budou ho chtít prodat. Tím postupně zaženou jeho cenu k minimu.“

Kryptoměna pravděpodobně nezanikne, ale bude přežívat s mizivou hodnoutou, myslí si Martin Šíp. 

Renata Kropáčková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme