Dlouhodobá nezaměstnanost začala v České republice klesat

V České republice ubývá lidí, kteří jsou bez práce déle než rok. Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí klesla meziročně dlouhodobá nezaměstnanost o 46 tisíc lidí. Ke konci letošního prvního pololetí evidovaly úřady práce celkem 113 tisíc lidí, kteří jsou dlouhodobě bez práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce v Ostravě | Foto: F. Tichý

Za snížení nezaměstnanosti může podle ministerstva reforma, která zpřísnila podmínky pro získání sociálních dávek a také je snížila dlouhodobě nezaměstnaným, pokud o práci neusilují. Ekonom Raiffeisenbank Aleš Michl ale vidí příčiny jinde:

"Velice pěkně nám klesá nezaměstnanost jak dlouhodobá, tak i celková. Myslím si, že je to hlavně zásluhou ekonomického růstu. Když se podívám na poměr dlouhodobě nezaměstnaných na celkovém počtu lidí bez práce, tak stále ten poměr ukazuje, že více než polovina lidí je dlouhodobě nezaměstnaných," uvedl Michl s tím, že toto číslo je jedno z největších v celé Evropské unii.

"Čili já se domnívám, že je stále něco špatně na tom trhu, že na jedné straně by firmy navrhly desetitisíce lidí a na druhé straně je asi malá ochota pracovat, hlavně u lidí se základním vzděláním," dodal Michl.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme