Dluhopisové trhy jsou bez optimismu. Čeká se na výstup z jednání G20

Optimismus z řeckých voleb a napjaté očekávání ze summitu G20 v pondělí nesdílely dluhopisové trhy. Španělský desetiletý dluhopis se prodával s výnosem nad sedm procent. Ten italský přesáhl šest procent. Jednání G20 nicméně pokračují a stále ještě může přijít nějaký konkrétní krok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dluhopisy | Foto: Comstock Images

Podle analytika J&T Bank Petra Sklenáře nemůže zasedání ovlivnit výnosy dluhopisů evropských zemí, respektive jejich pokles:

„Hlavní impuls musí být nějaká domácí úloha v Evropě. V současnosti to hodně souvisí se španělským sektorem, to znamená zveřejnění auditu, v jaké situaci Španělsko je. A jakým způsobem to španělská vláda ve spolupráci s partnery z Evropské unie bude řešit. Aby ten problém byl lokalizován, nerozšiřoval se dál a neohrožoval stabilitu celého sytému.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na dluhopisových trzích mluvil na Rádiu Česko Petr Sklenář, hlavní analytik J&T Bank

Francie prodala pětitýdenní poukázky za 926 milionu eur při výnosu 0,049 procenta, výnos na jednoletém německém dluhopisu klesá na záporných 0,004 procenta. Německé dluhopisy podle Sklenáře působí jako protiváha rizika.

Pondělní ráno na burzách bylo poměrně optimistiscké, závěr obchodování ale poznamenala zpráva, že Angela Merkelová nechce Řecku povolit zmírnění podmínek spojených s finanční pomocí.

„Není to pozitivní zpráva, protože to přináší opět nějaké napětí z politické úrovně do finančního světa. Uvidíme, v jakém duchu vyzní summit příští týden. Osobně bych také neočekával, že dojde ke změně podmínek pro Řecko ve smyslu velikosti škrtů, snižování rychlosti deficitu. Na druhou stranu i přes prohlášení kancléřky Merkelové nelze vyloučit, že dojde třeba k nějaké úpravě plánu ve smyslu snížení úrokové sazby, posunutí některých splátek a nebo dohodnutí nových investičních projektů přes Evropskou investiční banku,“ dodává Petr Sklenář, hlavní analytik J&T Bank.

Barbora Kreuzerová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme