Dluhopisy celoevropského fondu stability se mohou brzy objevit na trhu

Celoevropský Fond finanční stability je na dosah. Zástupci zemí eurozóny totiž v těchto dnech v Bruselu dohadují poslední detaily. Dnes by například měli zvolit šéfa instituce, která bude spravovat celkem 440 miliard eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurozóna. (Ilustrační foto) | Foto: Evropská komise

Tato částka přitom představuje většinu ze 750 miliard, které na stabilizaci Řecka a případně i dalších předlužených zemí jihu Evropy Brusel společně s Mezinárodním měnovým fondem vyčlenil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ředitelem Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Michalem Mejstříkem pro Rádio Česko

Dluhopisy fondu, jehož podílníky se stanou členové eurozóny, se mohou už brzy objevit na trhu.

Ředitel Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Michal Mejstřík odhaduje, že o ně bude mezi investory zájem.

“Přijdou na trh dluhopisy, které budou garantovány silnějšími institucemi než slabými vládami. Otázka je, jaké budou podmínky vydání dluhopisů a jaký bude jejich výnos,“ uvedl Mejstřík.

Jak ale upozornil, dluhopisy vydané Fondem finanční stability mohou zkomplikovat snahy jednotlivých menších států půjčit si na trhu. To se může týkat i Česka.

“Nepochybně to bude to působit ke zdražení dluhopisů menších zemí, což je ovšem proces, který jsme očekávali. A nejenom to, komplikuje to i získávání peněz prostřednictvím dluhopisů pro velké firmy,“ podotkl Mejstřík.

“V tomto směru je to proces zajímavý pro supervelké investory, ale z hlediska menších států jako jsme my, tam opravdu musíme prokázat, že jsme pro investory něčím zajímaví, to znamená, že musíme prokázat velkou vyrovnanost státního rozpočtu a dlouhodobou konkurenceschopnost země,“ dodal ředitel Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Martin Hromádka, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme