Dluhopisy pro občany končí, další budou příští rok

Pátek je posledním dnem, kdy je možné si v tomto roce pořídit české dluhopisy pro občany. Původně se přitom počítalo, že budou k mání až do 1. listopadu. Lidé o ně ale projevili nečekaně velký zájem a desetimiliardovou emisi skoupili mnohem rychleji, než se čekalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projekt Spořící státní dluhopisy představil ministr Miroslav Kalousek | Zdroj: ČTK

Česko nemá problém udat své dluhopisy na trzích. Hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš říká, že ačkoliv jsou spořící dluhopisy jistým druhem marketingu, státu zároveň přinášejí i výhody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dluhopisy pro občany letos končí. O jejich účelu a výhodách mluvil ve Světě o osmé ekonom Jan Bureš

„Je to z toho důvodu, že stát není přímo závislý pouze přímo na domácím finančním sektoru, ale že má i další zdroje financování a že si může říct o peníze u vlastních občanů. Může to dlouhodobě přispět i k tomu, že zásadní zdroje financování budou časem třeba o něco levnější,“ uvedl Bureš.

Ministr financí Miroslav Kalousek mluví o tom, že by půjčky od domácností mohly už v příštím roce vyšplhat na 20 procent celkového objemu peněz, které si Česko musí půjčit. Podle Bureše je to však příliš optimistický předpoklad.

„Vychází z toho, že zájem o státní dluhopisy bude stejně velký, jako byl při první emisi. Fixně úročené papíry ale nemusí být úplně nejvhodnějším instrumentem pro příští rok, protože v tuto chvíli jsou výnosy obecně příliš nízko. Proto bych se bál, že příští rok může být, především v druhé polovině, pro dluhopisy méně příznivý, a stát proto může vybrat od lidí nižší částku, než předpokládá,“ podotkl ekonom.

Za výhodu spořících dluhopisů považuje možnost odprodat je a zainventovat nově v případě, že by šly výnosy prudce nahoru. „To je solidní výhoda, a právě díky tomuto aspektu považují tento produkt za velice výhodný pro běžné občany,“ dodal Jan Bureš.

Roman Chlupatý, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme