Dluhy českých domácností u bank v červnu stouply na 2,21 bilionu. Většina z toho jsou úvěry na bydlení

Dluhy českých domácností u bank v červnu meziměsíčně stouply o osm miliard korun na téměř 2,21 bilionu korun. Zadlužení firem vzrostlo o devět miliard na 1,3 bilionu korun. Také meziročně byly dluhy domácností i firem vyšší, u domácností to bylo zhruba o 107 miliard korun a u firem o 69 miliard. Vyplývá to z předběžných údajů, které v pondělí na webu zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, domácnost ilustrační foto

Dluhy českých domácností u bank rostou od února 2016. Výjimkou byl loňský duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o dvacet miliard na 2,067 bilionu (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Dluhy českých domácností u bank rostou od února 2016. Výjimkou byl loňský duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o dvacet miliard na 2,067 bilionu korun. Podle ČNB ale tehdejší statistiku ovlivnilo odebrání bankovní licence Sberbank CZ.

Letošní dubnovou statistiku naopak ovlivnil odkup portfolia úvěrů Sberbank CZ. Poslední dubnový víkend přešli úvěroví klienti Sberbank CZ podle dřívějšího vyjádření insolvenční správkyně banky Jiřiny Lužové do České spořitelny.

Přihlásit se online do milostivého léta? Vyžaduje to počítačovou gramotnost, obává se vedoucí poradny

Číst článek

Nad bilion korun se zadlužení českých domácností poprvé dostalo v červnu 2010. Úroveň 1,5 bilionu přesáhlo v září 2017 a v říjnu 2021 se dostalo nad dva biliony korun.

Téměř čtyři pětiny objemu dluhů domácností u bank představují úvěry na bydlení. V červnu se podle ČNB meziměsíčně zvýšily o 0,3 procenta na 1,717 bilionu korun.

Zadlužení firem dlouhodobě kolísá. Podle původní doby splatnosti mají mezi úvěry poskytnutými nefinančním podnikům nejvýznamnější podíl dlouhodobé úvěry. V červnu jejich objem dosáhl 711 miliardy korun, což je 55 procent z celkového objemu úvěrů poskytnutých tomuto sektoru, uvedla banka.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. V červnu byla bankovní statistika v Česku sestavena ze zdrojových dat 44 aktivně působících bank a poboček zahraničních bank, bez ČNB.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme