Dluhy fotbalových týmů v Česku rostou, Sparta loni vykázala rekordní ztrátu

Nejznámější české fotbalové kluby se potýkají s velkými finančními problémy. Například pražská Sparta ve výroční zprávě za loňský rok přiznala ztrátu skoro 240 milionů korun. Podobně je na tom i pražská Slavia nebo ostravský Baník.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalový stadion Axa Aréna | Foto: fotbalportal.cz

Přestože na většinu utkání chodí méně diváků, pokles zisku ze vstupenek není tak dramatický, aby to byla jediná příčina finančních problémů. Kluby v Česku obecně mají ze vstupného nižší procento příjmů než zahraniční týmy a také cena vstupenek je u nás nižší, což je pochopitelné vzhledem ke kupní síle obyvatel.

Kromě toho ale zahraniční kluby mají více fanoušků a šikovnější marketing. Mají velké příjmy z prodeje různých upomínkových předmětů i z reklamy.

Například španělská ikona FC Barcelona pořádá exkurze na svůj stadion a stále se najde hodně fanoušků a obdivovatelů z celé Evropy, kteří rádi zaplatí za to, že si slavný stadion mohou prohlédnout, nebo dokonce vidět trénink fotbalových hvězd. A podobné programy mají i další slavné týmy.

V Česku ale marketing sportovních klubů není tak úspěšný. Finančně nejzajímavější je pro ně účast v evropských pohárech. Nejlukrativnější je přitom Liga mistrů. Týmy dostávají nejen mnohamilionové odměny a bonusy, ale také startovné. Jenže do Ligy mistrů se za poslední roky dostala jen v minulé sezoně Viktoria Plzeň.

Další velké peníze mohou kluby získat za prodej hráčů do zahraničí. Ani tady ale nebyli fotbaloví funkcionáři loni moc úspěšní. Takže kluby drží nad vodou hlavně sponzoři a dotace jejich majitelů.

Ani to zřejmě však nestačí, jak ukazuje případ Sparty, která v minulé sezoně hospodařila s rekordní ztrátou. Vlastní kapitál klubu se kvůli tomu údajně propadl na mínus 280 milionů korun.

Dotování Sparty je pro její majitele velmi finančně náročné. Celkem už klub podle Týdne prodělal za dobu, kdy do Sparty v roce 2004 majetkově vstoupila J&T s Danielem Křetínským, 860 milionů korun.

Podobně je na tom i pražská Slavia, které finančně pomohl její majitel, exministr dopravy Aleš Řebíček. Ta loni vyčíslila ztrátu na 476 milionů korun. Také Baník Ostrava má velké finanční potíže, jeho spolumajitel Petr Šafarčík odhadl dluhy klubu na více než 100 milionů korun.

Loni Baník milionovou finanční injekcí podpořil fotbalista Milan Baroš. Teď po návratu z Turecka hraje za dvacet tisíc korun měsíčně, které ale dává na výchovu fotbalové mládeže.

Jitka Hanžlová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme