Dluhy ve švýcarských francích ohrožují východoevropské domácnosti

Zadlužení domácností ve švýcarských francích je v některých východoevropských zemích příliš vysoké. Frank je teď na rekordních hodnotách a nedaří se ho zkrotit. Hrozí tak, že dojde k vlně bankrotů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švýcarské franky | Foto: Kateřina Křenová

Varují před tím experti banky UBS, podle kterých by něco podobného mohlo prohloubit dluhovou krizi, se kterou Evopa bojuje. Jak upozornil ekonom ING Banking Vojtěch Benda ve Světě o deváté, problém spočívá v tom, že se domácnosti - na rozdíl od podniků, které také mají velké expozice v zahraničních měnách - nezajišťují proti výkyvům kurzu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonom ING Banking Vojtěch Benda ve Světě o deváté

„V okamžiku výkyvu devizového kurzu třeba maďarského forintu, se půjčka zdražuje a zhoršuje se jejich situace. Nyní však jde spíše o stabilitu finančního sektoru.“

„Problémem Evropy není momentálně zadlužení maďarských domácností v zahraničních měnách, ale nejistota ohledně schopnosti splácet státní dluhy velkých evropských států jako jsou Španělsko, Portugalsko, Itálie. Takže vidět v tomto nyní ohrožení bankovního systému, nebo finanční stability Evropy je přehnané,“ míní Benda.

Podle jeho názoru obecně všechny banky, které mají expozici ve středo- a východo- evropských zemích, a půjčovaly peníze domácnostem a firmám, budou samozřejmě čelit určitým problémům. A promítne se to do jejich hospodářského výsledku.

„Česká republika s tímto problém nemá, což je dlouhodobá záležitost. Je to dáno tím, že české úrokové sazby byly dlouhodobě nízké, kurz byl relativně stabilní, měna posilovala, inflace byla nízká a české domácnosti neměly důvod hledat půjčky v cizích měnách, aby se vyhnuly placení vysokých domácích úrokových sazeb,“ připomněl Benda.

Včerejší navýšení ratingu Česka od agentury S&P jsme si podle jeho slov na jednu stranu zasloužili už dříve. „Druhá věc je, jestli si ho zasloužíme z hlediska dlouhodobějšího výhledu. A tady jsem trochu opatrný, protože navržené vládní reformy nevedou k zásadnímu a drastickému snížení deficitu.“

Vláda tak podle Bendy bude muset být velmi opatrná, aby o tento rating nepřišla.

Milan Kopp, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme