Dnes se čeká podpis ukrajinsko-ruské dohody o plynu

Rusko a Ukrajina dnes odpoledne podepíší smlouvy, které mají ukončit spor o dodávky plynu. Od něj je Evropa v důsledku sporu odstřižena už téměř čtrnáct dní. Na cenách za odběr ruského plynu pro Ukrajinu i tranzit suroviny přes ukrajinské území se o víkendu dohodli ministerští předsedové Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Julia Tymošenková. Ti by dnes také měli osobně dohlédnout na podpis nové dohody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídři Ukrajiny a Ruska Tymošenková a Putin | Zdroj: ČTK

Novou smlouvu o dodávkách plynu dnes odpoledne v Moskvě podepíší zástupci ruského Gazpromu s představiteli ukrajinského Naftogazu. Podle mluvčího ruského premiéra se ceremoniálu osobně zúčastní také šéfové vlád obou zemí Vladimir Putin a Julia Tymošenková.

Ti o víkendu dojednali obecné podmínky, za nichž obchod s plynem mezi Ukrajinou a Ruskem bude fungovat, detaily doplnili do smlouvy během včerejška a dneška zástupci obou energetických společností.

V obchodě se zemním plynem přecházejí Rusko a Ukrajina na tržní ceny, platné pro zbytek Evropy. Letos ale ještě bude Kyjev platit o 20 procent méně pod podmínkou, že zachová Moskvě za tranzit plynu stále stejnou cenu jako dosud. Pokud by platily současné tarify, znamenalo by to pro Ukrajinu i tak dvojnásobek loňských plateb.

Kdy přesně plyn začne do Evropy proudit, ale zatím stále jasné není. Vladimir Putin několikrát řekl, že dodávky budou obnoveny po podpisu nových smluv, konkrétní čas ale nezmínil. Z toho důvodu zůstává rezervovaná i Evropská unie. Jak pevná dohoda mezi oběma státy je, se podle Bruselu ukáže až ve chvíli, kdy plyn skutečně začne potrubím znovu proudit.

Pokud opravdu dojde k podpisu smluv a ruský plyn začne znovu téct přes Ukrajinu do Evropy, zřejmě už nebude třeba vysílat mezinárodní pozorovatele. Také se do oblastí teorie přesouvá plán na vytvoření mezinárodního konsorcia západních plynárenských společností, které původně měly zaplatit technický plyn, nutný pro zprovoznění ukrajinských plynovodů.

Evropa: Dokud plyn nepoteče, zůstáváme v očekávání

Vyslanec české vlády pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška, který se dosavadních moskevských jednání účastnil, ale upozornil, že oznámení dohody je třeba brát s rezervou. " Po zkušenosti uplynulých dvou týdnů nemám důvod předpokládat, že by se situace najednou zásadně změnila a Rusové s Ukrajinci našli všechnu důvěru, kterou před tím neměli. Uvěřím, až poteče plyn do Evropy," podotkl Bartuška.

Opatrná je také Evropská komise. Dohodu vítá, ale zároveň čeká na skutečné obnovení dodávek. Už před určitou dobu EK zdůraznila, že víkendové rozhovory jsou pro Rusko a Ukrajinu zkouškou jejich důvěryhodnosti jako dodavatelů plynu.

Český ministr průmyslu a obchodu Martin Říman v České televizi přiznal, že pokud dohoda z Moskvy o obnovení dodávek plynu do Evropy zkrachuje, Evropská unie i její předsedající země, tedy Česko, nemá žádnou páku, jak přinutit Moskvu a Kyjev k plnění smluv. Může použít jen diplomatický nátlak.

Přes Ukrajinu obvykle proudí 80 procent ruského plynu představujícího asi pětinu evropské spotřeby. Moskva přestala Kyjevu dodávat surovinu na Nový rok, protože se s Ukrajinci neshodla na ceně plynu, a o týden později vinou vyhrocení sporu zcela ustaly i dodávky do Evropy. Moskva obviňovala druhou stranu, že ,krade' plyn z tranzitu, Kyjev se hájil, že odebírá pouze technický plyn, nutný k udržení plynovodů v chodu.

Přečtěte si, jak se vyvíjela plynová krize:
Po 12 dnech má Slovensko plyn - ze západu
Ukrajina a Rusko končí spor o plyn
Bulharsko bude dočasně dostávat zemní plyn z Řecka a z Turecka
V Moskvě začala další jednání o plynové krizi
Ruský plyn poteče přes Česko opačným směrem
Ukrajina odmítá ruská nařčení z krádeže plynu
Česko chce tvrdší postoj EU vůči Rusku a Ukrajině
Ruský plyn do Evropy stále neteče, Česko je ale zásobené
Evropa je stále bez plynu, Kyjev s Moskvou se dohadují, kdo za to může
Ruský plyn do Evropy přes Ukrajinu neproudí
Rusko obnovuje dodávky plynu přes Ukrajinu
EK: Plyn může do Evropy proudit do 24 hodin od spuštění ruskou stranou
Ukrajina podepíše dohodu o monitoringu plynu znovu - bez dodatku
Česká mise kvůli dodávkám plynu skončila úspěšně - Rusko slíbilo otevřít kohoutky
Evropská unie se dohodla s Ruskem na kontrolách dodávek plynu
Premiéři Topolánek a Putin se shodli na podmínkách monitorování toku plynu
EK se zatím nedohodla s Ruskem na obnovení dodávek plynu přes Ukrajinu
Evropa je dál bez ruského plynu, jednání v Moskvě skončilo bez výsledků
Do Evropy se přes Ukrajinu nedostává plyn z Ruska
Zásobování ruským plynem dramaticky pokleslo, Slovensko vyhlásilo stav nouze
Dodávky zemního plynu z Ruska k nám klesly na čtvrtinu
EU podpořila český postoj ke sporu o plyn
Rusko-ukrajinský spor o plyn se projevil na dodávkách do Česka
Některé evropské země hlásí pokles dodávek ruského plynu
Ruský Gazprom přerušil dodávky plynu Ukrajině

O vývoji plynové krize píšeme podrobně i na webové stránce Českého rozhlasu EVROPSKÁ UNIE.

Lenka Kabrhelová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme