Do Česka se vrátí nafta za 1,2 miliardy. První vlak z Německa dorazí v pátek

Nafta uskladněná u německé zkrachovalé firmy Viktoriagruppe dorazí v pátek zpět do Česka - uvedla to Česká televize. Jednání o převozu nafty trvala skoro dva roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásobníky ropy v Dambořicích na Slovácku (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Profimedia

Česko má v bavorském Kraillingu naftu za zhruba 1,2 miliardy korun, po vyhlášení insolvence firmy Viktoriagruppe se k ní ale nemohlo skoro dva roky dostat.

Česko by mělo do půl roku získat zpátky naftu od zkrachovalé Viktoriagruppe

Číst článek

Možnost uvolnění zásob se otevřela až letos v létě, kdy sklad definitivně přezval nový vlastník - společnost Krailling Oils Development. Po dlouhém jednání je nyní převoz strategických zásob nafty na dohled.

Jednatelka společnosti Kateřina Radostová ve středu potvrdila, že se vlak naftou v Kraillingu už plní. K termínu odjezdu vlaku se vyjádřit odmítla. „Jako Krailling Oils Development nemáme na dopravu žádný vliv," uvedla.

Česko může mít část zásob nafty uskladněnu v Německu na základě dodatku smlouvy o skladování specifických zásob z roku 2004. Ten v roce 2010 uzavřela Správa státních hmotných rezerv (SSHR).

Firma Viktoriagruppe, u které Česko ropu přechovávalo, se dostala do problémů kvůli odtékání majetku, nesrovnalostem ohledně placení daní a záloh na daně celním úřadům. Nakonec proto na podzim roku 2014 skončila v insolvenci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme