Do druhého pilíře vstoupilo za půl roku jen 75 tisíc lidí. Penzijní společnosti doufaly v půl milionu

V prvním pololetí vstoupilo do druhého pilíře penzijního systému 74 573 lidí. Původní očekávání penzijních společností bylo přitom až půl milionu. Aktuální čísla dnes zveřejnil prezident Asociace penzijních fondů Karel Svoboda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senior (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Z těch 75 tisíc lidí zhruba dvě třetiny jsou ti, kterým opravdu již bylo víc jak 35 let. A potěšující je, že třetina lidí je mladší 35 let,“ uvedl Svoboda.

Z dosavadních čísel je podle něj vidět, že si i mladší generace začíná uvědomovat nutnost spořit si na důchod.

Nejčastěji si lidé vybírali dynamické fondy, které více riskují. „Není to tak překvapivé, protože i ti, kterým je nyní 45 let, investují na 20 let, takže volba dynamické a vyvážené strategie dává smysl,“ vysvětluje Svoboda. Lidé starší 35 let mohli podle nynější legislativy vstoupit do druhého pilíře naposledy 1. července.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možných změnách v důchodové reformě mluvil prezident Asociace penzijních fondů Karel Svoboda a analytik institutu CERGE-EI a specialista na důchodový systém Jiří Šatava

Kalousek chce změny, opozice je nepodpoří

Kvůli nižšímu zájmu bude návrat zisku pro penzijní společnosti pomalejší. Stát chce proto motivovat do spoření více Čechů. Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek navrhuje zvýšit věk pro vstup nad 40 let.

Chce rovněž změnit příslušný zákon, aby umožňoval vystoupit z druhého pilíře, což nyní nejde. „Po pěti letech budete mít období, ve kterém můžete vystoupit. S těmito změnami navrhujeme, aby až do 40 let byl druhý pilíř otevřen do konce roku 2014,“ popsal Kalousek.

Stejně tak bude jednodušší dědit peníze z druhého pilíře. Opozice změny, které musí schválit parlament, nepodpoří. Spoření chce naopak zrušit a peníze převést zpět do komerčního spoření nebo na účty klientů.

„Je nade vší pochybnost, že druhý pilíř je absolutní neúspěch současné vlády,“ tvrdí stínový ministr práce a sociálních věcí ČSSD Roman Sklenák. Podle sociální demokracie je nejvhodnější systém dvou pilířů - státního a třetího.

Jana Zemanová, Lucie Husárová 1, Petra Benešová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme