Do Egypta se pomalu vracejí turisté. Nebezpečnější je to třeba na našem letišti, říká Češka

Do Egypta letos přijíždí o polovinu víc turistů, než ve stejném období loni. Ani zdaleka ale ještě nejsou počty návštěvníků na úrovni z roku 2010 - tedy před začátkem protivládních protestů. Další ranou pro egyptský turismus byl i pád ruského dopravního letadla na Sinaji před rokem a půl. Podle Moskvy byl příčinou tragédie teroristický útok a ruská letadla od té doby dál nesmějí do Egypta létat. Češi se na pláže Rudého moře ale vracejí.

Hurghada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Egyptu se pomalu vracejí turisté | Foto: Igor Brezovar

"Takový myšlenky, že je někde nebezpečno, si vůbec nepřipouštím," říká rozhodně Češka Květa Šťastná, která je v Hurghadě s manželem na čtrnáctidenní dovolené. "Myslím, že daleko nebezpečnější je to někde na letišti, třeba v Praze, než tady. Zatím jsme nenarazili na nic, co by bylo nějak nebezpečné nebo nepříjemné."

V Egyptě jsme doma, vražedné útoky nás k emigraci nedonutí, říká koptský kněz

Číst článek

Na rozdíl od ní si ale hodně lidí stále ještě spojuje Egypt s nepokoji a násilnostmi, přestože je v zemi už přes tři roky klid.

"Letošní rok je zatím lepší, než loňský. Návrat turistů ale zatím nedosahuje tak vysokých čísel, abychom tuhle krizi překonali. A tak krize trvá. Meziročně máme asi o 10 procent hostů víc," řekl Radiožurnálu Abd ar-Rahmán Ahmad, který je manažerem jednoho z resortů jižně od Hurghady.

Hotel má teď, v hlavní sezóně, zaplněný jen asi ze třetiny. "Letecké spojení se postupně vrací na dřívější úroveň. Nově k nám sem do hotelu jezdí i čeští turisté, protože jsme začali spolupracovat se dvěma českými cestovními kancelářemi."

Pod svícnem největší tma

Ahmad stále přemýšlí, jak turisty k cestě do Egypta povzbudit. Žádá proto své hosty, aby psali na internet co nejvíc svých zážitků a hodnocení cesty. "Hodně lidí se stále ještě bojí. Mají vůči situaci v Egyptě předsudky."

Předsudky ale zjevně nemají Češi na hurghadských plážích. Z útoků strach nemají. "To se týká těch měst, jako je Luxor a podobně, ale tady na Hurghadě je zbytečné se bát. V Čechách, když něco bude, tak to bude v Praze, a ne na Šumavě. Řekl bych, že tady to bude něco podobného," cítí se tu bezpečně Marek Myslík.

Na mělčině u břehu se cachtají dvě malé děti Dity Janíkové, která je hlídá ze svého plážového lehátka. "V situaci, kdy může cokoliv být v Londýně, v Paříži a kdekoliv jinde, je možná pod svícnem největší tma," říká Dita s tím, že se jí Egypt zdá jako bezpečná země. A kazit si dovolenou myšlenkami na potenciální násilí nemá prý žádný smysl.

„Člověk se nesmí nechat strachem uzemnit. To je jako kdybyste pořád mysleli na to, že dostanete rakovinu, nebo že vás přejede auto a váš život byl hrozně ovlivněný tím strachem."

Dita je v Egyptě už popáté a neustále ji sem láká Rudé moře, které je tu prý naprosto úžasné.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme