Do ochrany životního prostředí loni investovaly více firmy než stát. Rekordní částky

Rok od roku rostou investice do ochrany životního prostředí. Od roku 1986, kdy investice začal sledovat statistický úřad, vzrostly částky více než desetkrát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čistírna odpadních vod v Olomouci | Foto: Aleš Spurný

V loni to bylo 24 miliardy 800 milionů korun, což je o desetinu více ve srovnání s předchozím rokem. Přitom se objevuje zajímavý trend. Do ekologie dávají více peněz podniky než stát. A tento rozdíl se zrychluje.

Podniky daly loni do ekoinvestic 14 miliard a 300 milionů korun, což bylo o 2,5 miliardy více než v roce 2010. Na druhou stranu veřejný sektor investoval loni 10,5 miliardy, což bylo naopak o 200 milionů méně než rok předtím.

Přehrát

00:00 / 00:00

O investicích do životního prostředí mluvila Jitka Hanžlová

Přitom necelá polovina veřejných výdajů pocházela z vlastních zdrojů a rozpočtů. Zhruba 4,5 miliardy představovaly dotace, z toho přes 60 procent ze zahraničí.

Nejvíce peněz šlo na čističky odpadních vod, protože to po nás požaduje Evropská unie. Ta už kritizovala, že jsme nesplnili její požadavek, aby do konce roku 2010 byly všechny obce nad 2000 obyvatel připojeny na kanalizaci a čistírnu odpadních vod.

Investice do čistíren odpadních vod loni dosáhly 9 miliard a 600 milionů korun. Byly asi o 600 milionů vyšší než rok předtím. Velkou roli hraje i to, že hlavně na větších projektech se finančně významně podílí Evropská unie, ale ne všechny projekty se povedlo dovést do konce.

Téměř pět miliard korun - tedy o třetinu vyšší částka než rok předtím - šlo do investic na ochranu ovzduší a klimatu. Jde hlavně o velké podnikové investice na snižování prašnosti a emisí.

Kromě toho třímiliardovou částku překročily také investice do hospodaření s odpady a na ochranu a sanaci půdy, podzemních a povrchových vod. Do toho patří i velké rekultivační projekty, o kterých se mluví v poslední době.

Provozní výdaje na ochranu životního prostředí loni vzrostly meziročně o šest miliard korun a dosáhly 59 miliard korun. Tento nový segment trhu přitom přináší nové pracovní příležitosti. A rostou příjmy firem nabízejících služby a vedlejší produkty v oblasti životního prostředí.

Tržby z prodeje služeb vzrostly na 43,5 miliardy korun. Daří se hlavně odpadovým firmám. Loni utržily téměř 34 miliardy.

Jitka Hanžlová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme