Do průmyslové zóny ve Frýdku-Místku by chtěli investoři. Výstavbu ale blokuje německá společnost

Radnici ve Frýdku-Místku dochází trpělivost s firmou Blanco. Už před lety jí prodala pozemky v průmyslové zóně v Chlebovicích, kde se firma zavázala postavit výrobní haly. Jenže německý investor dokončil jen část a přes 30 tisíc čtverečních metrů je stále volných. O zónu, kde blokuje pozemky, přitom mají zájem další investoři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklady na zemědělské půdě | Foto: Fotobanka Pixabay

Chlebovická průmyslová zóna je pro možné zájemce obsazená, přestože tu jsou volné pozemky. Město zónu vybudovalo s podporou státu a pozemky prodalo před více než deseti lety firmě Blanco. Stanovilo si přitom své podmínky.

„Bylo slíbeno, že postaví první etapu a vzápětí budou dělat etapu dvě. A v budoucnu vznikne logistické centrum na etapě tři,“ říká náměstek primátora Karel Deutscher (ČSSD).

Firma podle něj ale nesplnila, co slíbila. „Ani etapa dvě ani etapa tři se nerealizovaly a dnes tlačíme společnost k tomu, aby tyto závazky buď sama splnila, nebo aby zónu prodala někomu jinému, kdo využije příležitosti v tom místě a vytvoří další pracovní místa.“ Firma totiž v zóně zaměstnává jen asi polovinu ze slibovaného počtu lidí.

Průmyslová zóna v Chebu bude větší o dalších 19 hektarů

Číst článek

Zjistit další plány německého investora se redakci nepodařilo. Jednatel firmy se přes slib asistentky neozval a neodpověděl ani na e-mail. Klíčové jednání vedení německé firmy s městem by se mělo konat na začátku prosince. Město přitom může sáhnout i k razantnímu řešení, smlouvu vypovědět a získat pozemky zpět.

„Jako u všech smluv o tom rozhoduje soud a to může být na dlouhé roky. My bychom si raději představovali mnohem bližší a kratší řešení,“ vysvětluje náměstek primátora Deutscher. Podle něj v posledním období roste zájem investorů o oblast. „Kdyby se zóna uvolnila, určitě si najde svého nájemce.“

Rostoucí zájem investorů o Moravskoslezský kraj potvrzuje i Petra Menclová z Czechinvestu. „V prvním pololetí 2016, tak se nám do Moravskoslezského kraje podařilo dojednat investice za více než 900 milionů korun. Nadále máme poptávky z tradičních evropských destinací, ale také ze Spojených států nebo z Koreje. V současné době dokonce evidujeme i několik poptávek z Číny,“ říká.

Podobnou situaci řešila nedávno i Ostrava. Město nakonec dostane zpátky 6 a půl hektaru pozemku na Nové Karolině od developera, který si je před 10 lety koupil, ale dosud nevyužil.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme