Do tří let by se měl u nás otevřít trh s elektrickou energií a plynem

Volit si dodavatele zemního plynu, a to i třeba ze vzdáleného regionu. Takovou možnost může dát od příštího roku velkým podnikům novela energetického zákona. Poslanci ji dnes napodruhé schválili. Česko musí zákon mít do Nového roku kvůli závazkům vůči Evropské unii. Pokud novelu podepíše ještě prezident, mohla by platit od 1.ledna příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektrárna | Foto: Univerzita Bratislava

Podle přijatých změn by si mohly dále například velké podniky vybrat od roku 2006 také své dodavatele elektrické energie. Místopředseda hospodářského výboru sněmovny Oldřich Vojíř z ODS je stejně jako drtivá většina poslanců přesvědčený o tom, že přijaté změny občané i podniky přivítají: "Vidím v tom veliký pokrok z hlediska liberalizace i tohoto prostředí, které možná před 10 lety bylo velmi konzervativní."

Poslanec také pro Radiožurnál upřesnil, jak by měla být novela energetického zákona využívána v praxi a komu je určena: "Pro firmy, které mají měření a jsou schopny si samy objednávat, tak ty si budou moci vybírat svého dodavatele. Občané, kteří budou chtít zůstat ve stávajícím režimu, tak budou moci, ale budou-li si chtít vybrat jiného dodavatele a budou-li mít měření, tak mohou," uvedl Vojíř.

Novelu tzv. energetického zákona ještě musí posoudit prezident republiky.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme