Dobeš: S novou konstrukcí platu šéfa ČD ušetříme

Pokud vás zvedla ze židle informace, že by si generální ředitel Českých drah mohl přijít na 15 milionů korun, zbystřete. Oproti současnosti by to bylo méně!

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Dobeš

Pavel Dobeš | Foto: Miroslav Čech

„Co se týče současného platu, tak pokud bychom vzali fixní část platu, která je v tuto chvíli půl milionu korun za měsíc, tak včetně bonusů, které v minulosti schvalovala dozorčí rada, tak ta částka se pohybovala kolem 15 a půl milionu korun," řekl v diskuzním pořadu Studio Česko ministr dopravy Pavel Dobeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moderátor Ondřej Černý diskutuje s ministrem dopravy Pavlem Dobešem.

V tuto chvíli je odměňování v manažerů v Českých drahách nastaveno tak, že je poměrně vysoký fixní plat. Bonusy schvaluje dozorčí rada. Nově by je přiznávala až po splnění určitých kritérií.

„Ten plán stanovuje, že se výrazně sníží fixní částka platu a budou tam další dvě složky. Jedno je plnění výkonu podle indikátorů za jeden rok a potom ve střednědobém období tři roky," nastínil ministr dopravy s tím, že on počítá s tím, že by ta vyplácená částka měla být nižší.

„Zda-li to bude 15 milionů nebo méně, to v tuto chvíli je ještě otázkou výboru pro odměňování a potom na základě rozhodnutí dozorčí rady. Já osobně se domnívám, že to bude méně. Nicméně je to rozhodnutí dozorčí rady," konstatoval Pavel Dobeš.

Odvolání Slamečky se blíží

Zatímco manažeři v Českých drahách se mohou těšit na nově nastavené smlouvy, pod vedením firmy ČD Cargo se houpe židle. Podnik oproti plánům snížil letošní očekávané tržby o 850 milionů korun.

Vedení firmy ale podle vedení ministerstva dopravy na situaci dostatečně pružně nereaguje. V září nebo říjnu se proto očekává jeho odchod.

Ministr dopravy Pavel Dobeš na přímou otázku, zda je spokojen s prací předsedy představenstva ČD Cargo Gustáva Slamečky, odpovídá: „Na základě výsledků ne."

Registr - už bude jenom lépe

Na lepší časy se podle resortu dopravy blýská v souvislosti s centrálním registrem vozidel. I když se stále po sedmi týdnech od jeho spuštění objevují chyby, už nejsou tak četné jako v minulosti. Přesto lidé žádají o náhradu nemajetkové újmy za ztracený čas.

„V tuto chvíli jsme na 97 žádostech s tím, že 46 žádostí je kompletních. Celková suma se blíží dvěma milionům korun," upřesnil v diskuzním pořadu Studio Česko ministr dopravy Pavel Dobeš.

Marián Vojtek, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme