Dohoda ODS a ČSSD o způsobu prodeje UMTS licencí zpochybňována

Předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus odmítl jakékoliv pochybnosti o tom, že by existoval prostor pro diskusi nad aukcí na prodej telekomunikačních licencí, jež by mohla přinést v případě výnosu nad 20 miliard Kč další peníze na snížení státního dluhu. "Trvám na tom, že jsme se domluvili o aukcích," uvedl Klaus v pořadu Nedělní partie televize Prima. Reagoval tak na fakt, že prezentovanou formu aukce zpochybnila i ČSSD. Názorová jednota nad aukcí ale nepanuje ani uvnitř ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V rozpočtové dohodě ODS a ČSSD měly obě strany schválit mimo jiné prodej všech čtyř licencí třetí generace UMTS formou aukce, což by mohlo vynést více peněz. Naopak ministerstvo dopravy a spojů chystalo do vlády materiál, který počítal s prodejem tří licencí stávajícím operátorům a jen jednou v aukci. "Žádná aukce nebude," viděl jednoznačně přístup ČSSD předseda Unie svobody Karla Kühnla.

"Osobně si myslím, že je to rozhodnutí (aukce pro všechny) mírně nefér vůči stávajícím operátorům," sdělil novinářům po skončení televizní Sedmičky místopředseda ODS Miroslav Macek s tím, že "společnosti, které tu provozují mobilní telefony, měly mít šanci to dostat a ne znovu jít do dražby." Předseda KDU-ČSL Jan Kasal by preferoval takovou metodu, která by vynesla co nejvíce. "Postoj KDU-ČSL je jednoznačný - stát by měl získat z prodeje co nejvíce prostředků," reagoval na slova Macka Kasal.

Základní rámec rozpočtu ČR na rok 2001 počítá s příjmy 636,2 miliardy Kč, výdaji 685,18 miliardy Kč a schodkem 48,98 miliardy Kč. Rozpočet v prvním čtení podpořili po předchozí dohodě poslanci ČSSD a ODS. Dohoda předpokládá přidělení 20 miliard Kč z výnosu privatizace na snížení nárůstu státního dluhu a prodej licencí na mobilní telefony formou aukce. Rozpočet přitom na základě nových rozpočtových pravidel zahrnuje i ztrátu Konsolidační banky, která činí 20 miliard Kč, a veškeré operace státních finančních aktiv. Pokud se do návrhu nezahrnou státní aktiva, má rozpočet příjmy 630,7 miliardy Kč, výdaje 650,7 miliardy Kč a schodek činí 20 miliard Kč.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme