Dohoda s Jižní Koreou - jeden z kroků k liberalizaci světového obchodu

Má si Evropská unie spíš chránit trh nebo se více otevřít světu? Tuto otázku je dobré řešit za pomoci nějakých konkrétních příkladů. Jedním z nich může být dohoda o volném obchodu s Jižní Koreou uzavřená loni na podzim.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamiony

Kamiony | Foto: Ondřej Jánoška

Ministerstvo průmyslu a obchodu se nechalo vypracovat studii o dopadech této dohody. Musí ji ještě schválit členské země Unie a pokud se tak stane, půjde o první liberalizační krok po více než deseti letech. Český průmysl tuto dohodu vesměs podporuje, výjimkou je automobilový průmysl.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa ve Světě o deváté řekl, že celkově dohoda vyznívá ve prospěch českých vývozů do Koreje. „Více barier je na straně Korejců než na straně EU, potažmo České republiky. Samozřejmě, jsou sektory které budou více profitovat a jiné méně.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa ve Světě o deváté

„To, čeho se bojí automobilový průmysl je, že by se do Evropy mohly dostávat automobily z Koreje s komponenty z jiných asijských zemí. Tedy by byly levnější,“ poznamenal Tlapa. „Nicméně my máme za to, že pokud chtějí Korejci expandovat, dělají to spíše přes své vlastní firmy, které postavili v Evropě - Česku a na Slovensku.“

Omezování bariér

„Korea má celou řadu tzv. netarifních, tedy necelních bariér, které brání českému vývozu v oblasti služeb nebo strojírenského průmyslu. A na druhé straně lze předpokládat, že zlevní některé korejské dovozy, například obrazovky nebo jiné elektronické komponenty,“ poznamenal Tlapa.

Připomněl, že Evropa připravuje novou strategii obchodní politiky. „Bilaterální dohody o volném obchodě budou jedním z kamínků ze všech opatření obchodní politiky. O liberalizaci obchodu Unie nejedná jen s Koreou, ale i s Kanadou.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Obchod s jižní Koreou komentoval ve Světě o druhé i předseda Asociace exportérů Jiří Grund

„Pro české firmy bude například důležité, aby Rusko vstoupilo do Světové obchodní organizace a dodržovalo pravidla, která dnes ve světovém obchodě platí,“ zdůraznil Tlapa.

Velká konkurence

Český vývoz do Jižní Koreje pravděpodobně stoupne více než vývoz Jižní Koreje do EU. Opatrný v pohledu na rychlý nárůst vzájemného obchodu je předseda Asociace exportérů Jiří Grund. Ve Světě o druhé totiž připomněl, že možnosti exportu do Koreje byly vždy omezené. „To potřebuje delší čas, než je v Evropě zvykem.“

„Je to krok dopředu, ale reálná situace na tamním trh u je trochu jiná a oparvdu to bude potřebovat čas,“ poznamenal Grund a upozornil, že největším vývozcem je Čína, se kterou se čeští exportéři musí v tomto regionu nutně setkat. České výrobky proto v první řadě musejí být konkurenceschopné.

Milan Kopp, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme