Dolar dále zlevňuje

Koruna i dnes opět posiluje. Dosáhla hodnoty 27,44 za dolar. Důvody jsou neustále stejné - americká měna má problémy. Na vině je pomalý hospodářský růst za oceánem, vysoká deficitnost platební bilance Spojených států, což vede vždy k oslabení místní měny. Třetím důvodem propadu dolaru jsou nízké úrokové sazby v porovnání s Evropou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dolary | Foto: Jan Rosenauer

Jak dodává hlavní ekonomka Volksbank CZ Markéta Šichtařová, to nutí Američany spořit raději v zahraničí, čímž dolar ještě více oslabuje. "Dokud se situace nezmění, bude dolar postupně oslabovat vůči většině světových měn, to znamená, že i vůči české koruně. Můžeme se domnívat, že by ke konci roku možná mohl oslabit až na 26,50 za jeden doalr, což je v porovnání s tou dnešní hodnotou zhruba o korunu silnější."

Na naši ekonomiku má slabý dolar spíše pozitivní vliv. Zlevňuje totiž ropu a plyn, ale také počítače či elektroniku. Pomalu však začíná komplikovat život vývozcům na dolarové trhy.

Markéta Kaclová, Eva Hanzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme