Dolar i libra oslabují, pro Čechy to znamená levnější nákupy v cizině

Americký dolar setrvale oslabuje a přibližuje se hranici 22 korun. Naposledy byl tak levný na konci roku 2014. Americkou měnu oslabuje rétorika prezidenta Donalda Trumpa, Americká centrální banka FED a investoři – ti z obav, co se bude dít na trzích, radši dolary prodávají. Čechům ale levnější dolar přinese mnoho výhod, ušetří třeba při nákupech.

Washington / Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký dolar oslabuje (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Hlavním důvodem k oslabení měny je politická situace ve Spojených státech. Přestože se americké ekonomice daří, investoři nevěří Donaldu Trumpovi – především jeho vizím a návrhům.

„Investoři jsou na toto velmi citliví a vzhledem k tomu, jaká byla očekávání těsně po jeho zvolení, tak se teď ukazuje realita, která je od toho naprosto odlišná. A investoři vcelku logicky reagují tím, že se zbavují tamní měny a nedůvěřují jí,“ říká analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.

A pokud se investoři měny zbavují, znamená to, že jí je na trhu hodně, a její hodnota tak klesá. Aktuálně se kurz amerického dolaru pohybuje těsně nad hranicí 22 korun. V prosinci loňského roku přitom vystoupala na 26 korun, od té doby ale mírně oslabuje.

Levnější nákupy i dovolená

Levnější dolar je v mnoha směrech výhodný pro české spotřebitele. Levnější by tak mohly být nákupy v zahraničí, hlavně na amerických portálech, které ceny přepočítávají podle aktuálního kurzu. Oslabení kurzu ale postihne také cenu letenek, dovolené nebo útraty v zemích, které platí americkým dolarem.

Dolar je pro Čechy levnější. Česká měna poprvé od roku 2015 prolomila hranici 23 korun

Číst článek

Pro motoristy je pak důležité, že se v dolarech obchoduje s ropou. Takže pokud její cena zůstává stejná a dolar oslabuje, mohou to poznat i na cenách benzinu a nafty u čerpacích stanic. Ty od začátku letošního roku v Česku klesly zhruba o dvě koruny na litr.

Zlevnit by mohly také ceny spotřebičů v českých obchodech, ale až s odstupem. Zboží, které mají prodejci na skladech, totiž nakoupili často ještě v době, kdy byl dolar silnější. Nižší ceny se tedy v obchodech projeví až poté, co prodejci nakoupí nové zásoby za výhodnější kurz.

Hlavní analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl dodává, že někteří obchodníci ale ceny snížit nemusí vůbec. „Myslím si, že spíš současné výkyvy na trhu budou příležitostí pro prodejce, jak pracovat se svojí marží a zisky. Konečný zákazník to v zásadě nepocítí. Pozice kupujícího z České republiky, který nakupuje na e-shopu v zahraničí, se tak výrazně zlepšuje,“ říká Bostl.

Oslabení libry

Dolar není jedinou měnou, která oslabuje. Výrazně na své hodnotě ztrácí i britská libra, vůči koruně je dokonce nejslabší za poslední čtyři roky. Největší zlom přišel pro britskou měnu s výsledky hlasování o vystoupení země z Evropské unie. Měna od té doby jen oslabuje až na současných 29 korun. Přitom ještě v létě 2015 se jedna libra prodávala za 39 korun.  

I v tomto případě se tak zlevní nakupování v Anglii nebo na britských serverech. Na druhou stranu si ale Češi, kteří do Spojeného království vyrážejí každým rokem za přivýdělkem nebo brigádou, vydělají po přepočtu na koruny až o čtvrtinu méně.

Barbora Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme