Domácnosti v Česku bankám dluží více než 360 miliard korun

Zadlužení domácností v Česku neustále roste. Během července si Češi půjčili u bank a finančních institucí 6,6 miliard korun. Je to ale přeci jen méně než o měsíc dříve - tehdy to bylo 10 miliard. Celkem tak naše domácnosti mají pohledávky přesahující 360 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České bankovky a mince | Foto: Jan Rosenauer

Podle hlavního ekonoma HVB Bank Pavla Sobíška ale toto na první pohled vysoké tempo zadlužování nijak nevybočuje z evropského průměru. Není tak pro naši ekonomiku nijak nebezpečné.

"Zadlužování domácností se zdá být rychlé. Ovšem když vezmeme v úvahu, že začínalo z velmi nízké základny, tak se zatím nedostává do objemů, které by byly nebezpečné z hlediska makroekonomické rovnováhy," řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu Sobíšek.

Podle ekonomů roste tempo našeho zadlužení stabilním tempem, které znamená meziročně třetinový přírůstek. Na konci roku bychom tak celkem mohli dlužit až 400 miliard. O půjčky však podle Sobíška mají zájem také firmy:

"Kromě domácností mají v posledních měsících zvýšený zájem o úvěry i podniky. Objem těchto půjček roste nyní dvojciferným tempem. Vysoká poptávka po úvěrech dává šance, že by ekonomika mohla pokračovat v solidním růstu i do budoucna."

Ondřej Kubala, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme