Domácnosti více utrácejí

České domácnosti stále víc utrácejí. Vyplývá to ze zjištění statistiků, podle kterých se tržby v maloobchodě v měsíci březnu zvýšily na pět procent. Nejčastěji jsme kupovali potraviny a pohonné hmoty. Hodně peněz jsme utratili také za nová auta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

O vysvětlení jsme požádali hlavního ekonoma Komerční banky Kamila Janáčka. "Nepotravinářské zboží, ostatní zboží svědčí o tom, že chuť českých domácností nakupovat dále trvá. Výrazné zvýšení nákupu pohonných hmot je způsobeno dvěma faktory dřívějším nástupem jara, dobrým počasím, a zadruhé také tím, že v březnu byly pohonné hmoty výrazně levnější než v minulém roce, a vedly motoristy k tomu, že více utráceli." Víc peněz jsme utratili také za potraviny. Ovlivnily to sváteční dny - hlavně Velikonoce.

Janáček si také myslí, že tento trend bude pokračovat. "Očekávám, že v celém roce maloobchodní tržby vzrostou o 4,5 procenta ve stálých cenách, to znamená, že porostou rychleji než HDP a že rostoucí příjmy obyvatel, rostoucí nákupy na úvěry a chuť českých domácností nakupovat nadále potrvá."

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme