Domácnosti více utrácejí

České domácnosti stále víc utrácejí. Vyplývá to ze zjištění statistiků, podle kterých se tržby v maloobchodě v měsíci březnu zvýšily na pět procent. Nejčastěji jsme kupovali potraviny a pohonné hmoty. Hodně peněz jsme utratili také za nová auta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

O vysvětlení jsme požádali hlavního ekonoma Komerční banky Kamila Janáčka. "Nepotravinářské zboží, ostatní zboží svědčí o tom, že chuť českých domácností nakupovat dále trvá. Výrazné zvýšení nákupu pohonných hmot je způsobeno dvěma faktory dřívějším nástupem jara, dobrým počasím, a zadruhé také tím, že v březnu byly pohonné hmoty výrazně levnější než v minulém roce, a vedly motoristy k tomu, že více utráceli." Víc peněz jsme utratili také za potraviny. Ovlivnily to sváteční dny - hlavně Velikonoce.

Janáček si také myslí, že tento trend bude pokračovat. "Očekávám, že v celém roce maloobchodní tržby vzrostou o 4,5 procenta ve stálých cenách, to znamená, že porostou rychleji než HDP a že rostoucí příjmy obyvatel, rostoucí nákupy na úvěry a chuť českých domácností nakupovat nadále potrvá."

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme