Trump chce do vedení Fedu Wallera a Sheltonovou. Měli by podporovat umírněnou úrokovou politiku

Americký prezident Donald Trump oznámil dva nové kandidáty do vedení centrální banky (Fed). Do sedmičlenného sboru Rady guvernérů chce navrhnout Christophera Wallera, který působí ve Federální rezervní bance v St. Louis, a Judy Sheltonovou z Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). Analytici se domnívají, že oba tito lidé budou podporovat Trumpův požadavek na umírněnou úrokovou politiku.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donadl Trump USA | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Kandidáty musí potvrdit americký Senát. V minulosti neměl Trump s výběrem do vedení Fedu šťastnou ruku. Bývalý novinář Stephen Moore a podnikatel a bývalý kandidát na amerického prezidenta Herman Cain se po kritice, že nemají dostatečnou kvalifikaci, rozhodli na jaře odstoupit.

Šéf Bílého domu kritizuje současnou politiku centrální banky a především jejího šéfa Jeromea Powella, kterého do funkce sám jmenoval. Podle Trumpova názoru pracuje Powell špatně, protože základní úroková sazba je nastavena příliš vysoko, a brzdí tak ekonomiku.

I am pleased to announce that it is my intention to nominate Christopher Waller, Ph. D., Executive VP and Director of Research, Federal Reserve Bank of St. Louis, Missouri, to be on the board of the Federal Reserve....

00:08 – 03. 07. 2019

9968 57294

Waller vede výzkumné oddělení Fedu v St. Louis, kde je guvernérem James Bullard. Ten při červnovém zasedání měnového výboru Fedu, které ponechalo úroky beze změny, jako jediný hlasoval pro jejich snížení.

Sheltonová Trumpovi radila v hospodářských otázkách při volební kampani v roce 2016. Je dlouhodobě známá jako kritička Fedu a přívrženkyně návratu ke zlatému standardu, kdy se hodnota měn, jako je dolar, odvozovala od určitého objemu zlata. Většina současných ekonomů zlatý standard odmítá jako překonaný.

I am pleased to announce that it is my intention to nominate Judy Shelton, Ph. D., U.S. Executive Dir, European Bank of Reconstruction & Development to be on the board of the Federal Reserve....

00:36 – 03. 07. 2019

11259 64772

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme