Trumpův poradce potvrdil zájem o Grónsko. ,O kupování nemovitostí něco ví,‘ řekl

Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow v neděli potvrdil, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa zkoumá možnost nákupu Grónska a není to jen nejapný žert, jak si myslí dánští politici. Informoval o tom list The Washington Post.

Washington (Aktualizováno: 20:22 18. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na město Upernavik na západě Grónska | Foto: Ritzau Scanpix/Linda Kastrup | Zdroj: Reuters

„Vyvíjí se to. Díváme se na to,“ řekl Kudlow v pořadu Fox News Sunday. „Dánsko vlastní Grónsko. Dánsko je spojenec. Grónsko je strategické místo... Jenom říkám, že prezident, který něco ví o kupování nemovitostí, se na to chce podívat,“ uvedl poradce.

Trump zvažuje koupi Grónska, píše americký list. Dánský premiér to označil za opožděný aprílový žert

Číst článek

O přání Trumpa, aby Spojené státy koupily Grónsko, které je dánským autonomním územím, informoval v polovině tohoto týdne jako první list The Wall Street Journal.

Dva lidé, kteří o záležitosti vědí přímo, Washington Post řekli, že Trump o tomto svém nápadu hovořil už několik týdnů. Podle nich jeho poradci nyní čekají na další instrukce, než se rozhodnou, jak vážně by se tím měli zabývat.

Wall Street Journal ve čtvrtek napsal, že Trump se svých poradců několikrát při různých neformálních příležitostech zeptal, jestli je nákup Grónska uskutečnitelný. Zaujaly ho tamní bohaté nerostné zdroje a značný geopolitický význam. Někteří lidé z prezidentova okolí podle listu plán podporují, jiní ho považují za bláznivou chiméru, jež má k realitě daleko.

Není na prodej

Reakce dánských politiků na tuto informaci byla vesměs negativní. Dánská vláda pak na svém oficiálním webu jasně konstatovala, že „Grónsko na prodej pochopitelně není“.

Podle dánských politiků šlo o špatný vtip. Bývalý dánský premiér Lars Lökke Rasmussen v pátek na twitteru označil Trumpův záměr za opožděný aprílový žert.

Pro dánského exministra zahraničí Martina Lidegora plán Bílého domu otevírá nebezpečnou možnost militarizace ostrova a omezení jeho autonomie. Mluvčí dánské opoziční Lidové strany Søren Espersen kodaňskému rozhlasu řekl, že „pokud Trump takové plány skutečně spřádá, pak je to definitivní potvrzení, že se zbláznil.“

Trump navštíví Dánsko v září jako součást již dříve ohlášené cesty do Evropy, jeho poradci ale vylučují, že by cesta s těmito úvahami souvisela.

Grónsko s více než desetinovou rozlohou Evropy má pro Spojené státy dlouhodobý strategický význam. Americká armáda má své zastoupení na letecké základně v grónském městě Thule, jak připomíná Washington Post. Nejsevernější americká základna je součástí celosvětové vojenské sítě radarů a dalších senzorů, které poskytují varování před balistickými raketami.

Matěj Štýs, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme