Trump navrhl do čela Světové banky jejího kritika Malpasse, označil ho za prorůstového reformátora

Americký prezident navrhl na post šéfa Světové banky jejího kritika Davida Malpasse. Donald Trump to oznámil ve středu, a potvrdil tak úterní informaci serveru Politico. Ke změně ve funkci dochází poté, co dosavadní prezident banky Jim Yong Kim 1. února překvapivě odstoupil, více než tři roky před vypršením mandátu.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump a kandidát na šéfa Světové banky David Malpass (v pozadí) | Foto: Jim Young | Zdroj: Reuters

Dvaašedesátiletý ekonom, dlouholetý republikán a dosavadní vysoký úředník ministerstva financí USA Malpass je podle Trumpa „tou správnou osobou, která by se měla zhostit této neuvěřitelně obtížné práce.“

Americké akcie posílily, přispělo tomu zmírnění obchodního konfliktu s Čínou

Číst článek

Prezident jej označil za „prorůstového reformátora“. Malpass se vyjádřil, že je nominací poctěn. Jako svůj hlavní cíl označil provedení změn uvnitř banky, které pomáhal sjednávat spolu s americkým ministrem financí Stevenem Mnuchinem.

Pokud bude jeho nominace schválena, očekává se, že Světová banka své úvěry zacílí jen na nejchudší země světa. Podle kritiků se Malpass navíc bude snažit roli této instituce, jejímiž členy je 189 zemí a která podporuje především projekty zaměřené na boj s chudobou, omezit. Banku vlastní členské země, podíly odpovídají hospodářské síle zemí.

Spojené státy mají v bance hlavní slovo

Instituce přijímá nominace do 14. března. Rada může hlasovat až o třech kandidátech. USA mají ve Světové bance tradičně hlavní slovo. Významnou hlasovací silou disponují i Evropané, kteří ale podle agentury Reuters Trumpovu volbu pravděpodobně blokovat nebudou.

Spojené státy odejdou z poštovní unie, hrozí Trump. Chce tak zesílit tlak na Čínu

Číst článek

Evropa tradičně navrhuje vedení sesterské organizace Světové banky - Mezinárodního měnového fondu. V poslední době je ale tato praxe kritizována.

Navržení Malpasse signalizuje, že Trumpova vláda chce mít banku pevněji v rukou. Malpass v roce 2017 kritizoval Světovou banku, Mezinárodní měnový fond a další multilaterální instituce.

V posledních dvou letech také tlačil na to, aby banka zastavila poskytování půjček Číně, kterou považuje pro takovou pomoc za příliš bohatou. Čína je třetím největším akcionářem Světové banky za Japonskem, na hlasovacích právech má podíl 4,5 procenta.

USA a Čína spolu vedou obchodní válku. Malpass bude členem delegace, která odcestuje příští týden do Číny konflikt zažehnat a vyjednat novou obchodní dohodu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme