‚Slibuji, že tohle neudělám.‘ Trump sdílel fotomontáž zlatého mrakodrapu se svým jménem v Grónsku

Americký prezident Donald Trump v úterý na twitteru opět přispěl ke kontroverzní diskuzi, kterou vyvolala informace, že Spojené státy uvažují o koupi Grónska. Zveřejnil totiž fotomontáž grónské vesnice s malebnými dřevěnými domky, vedle kterých stojí lesklý mrakodrap Trump Tower. „Slibuji, že tohle Grónsku neudělám!“ připojil šéf Bílého domu ke zjevně žertovnému příspěvku.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký list The Wall Street Journal minulý týden informoval, že Trump uvažuje o koupi Grónska, autonomního území Dánska a největšího ostrova na světě se zhruba 56 tisíci obyvatel.

V neděli tuto informaci potvrdil ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow a sám prezident Trump později řekl, že nedávno o možnosti koupit Grónsko jednal, považuje ji za „strategicky“ zajímavou, nejde podle něj ale o bezprostřední prioritu.

Dánské politiky debata o Grónsku pobouřila. Premiérka Mette Frederiksenová ji označila za absurdní a prohlásila, že Grónsko není na prodej. Bývalý předseda vlády Lars Lökke Rasmussen na twitteru napsal, že se ze strany amerického prezidenta musí jednat o aprílový žert. „Ale úplně mimo sezonu,“ dodal.

It must be an April Fool’s Day joke ... but totally out of sesson!

00:12 – 16. 08. 2019

409 1795

Vtipné?

Reakce uživatelů twitteru na úterní prezidentův zjevně žertovný příspěvek se značně lišily. Zatímco jedni oceňují Trumpův smysl pro humor, podle jiných prezident „už nadobro přišel o rozum“.

Americký politolog, profesor a někdejší velvyslanec v Rusku Michael McFaul na twitteru napsal, že podobné příspěvky uráží životy lidí, kteří žijí v Grónsku, a že jsou neuctivé. „Opravdu jsem si myslel, že jde o falešný účet. Nemůžu věřit, že jde o prohlášení Bílého domu od prezidenta Spojených států,“dodal.

I honestly thought at first that this was a fake account. I cannot believe it is a White House statement from the President of the United States of America.

06:55 – 20. 08. 2019

3490 17557

Spojené státy mají s nákupem cizích území své zkušenosti, i když poměrně dávné. V roce 1867 od carského Ruska koupily Aljašku, v roce 1803 od Francie rozsáhlé území kolonie Louisiana.

Nabídku odkoupit Grónsko předložil Washington Kodani už v roce 1946, kdy za ostrov nabízel 100 milionů dolarů (v současnosti 1,3 miliardy, tedy přes 30 miliard korun).

Nejen u českých účtů na sociálních sítích je občas těžké na první dobrou určit, jestli jde o originál, nebo parodii.

Toto je oficiální instagram @Donald J. Trump.

06:29 – 20. 08. 2019

1 24

ČTK, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme