Dopady hospodářské krize na Německo jsou tvrdší, než se očekávalo

Nejhorší propad exportu za posledních 15 let hlásí sousední Německo. Pokles o 11 procent zaskočil i největší pesimisty. Výrazně nižší a to o 6 procent, byl v měsíci listopadu taky počet nových zakázek pro německé firmy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum Berlína | Foto: Jiří Hošek

"Jsou to zničující čísla," přiznal pro server Spiegel.ONLINE analytik Unicredit Alexander Koch. Při celosvětovém dramatickém propadu poptávky tak podle něj nepomáhá ani vysoká konkurenceschopnost německých firem.

V porovnání se stejným obdobím roku 2007 zaznamenaly nově nasmlouvané zakázky dokonce propad o 30 procent. Německo coby největšího vývozce na světě tak hospodářská krize zasáhla naplno.

Spolková vláda intenzivně pracuje na mnohamiliardovém záchranném balíčku, který by měl těžce zkoušeným firmám hlavně umožnit přístup k novým úvěrům.

Propad německého HDP pro letošní rok by se podle nejnovějších odhadů měl pohybovat mezi dvěma a čtyřmi procenty. Studie poradenské firmy KPMG pak přinesla Jobovu zvěst pro automobilový průmysl. Podle ní se tento průmyslový sektor bude s dopady hospodářské krize potýkat po dobu pěti let.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme