Dopady hurikánu Rita bychom mohli pocítit i my

Silná bouře se blíží k americkým státům Texas a Louisiana a začíná ohrožovat jádro ropného průmyslu v oblasti mexického zálivu. Na ropě je závislý celý svět, a tak je možné, že hurikán, který je sice velmi daleko, pocítíme na vlastní kůži i v Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evakuace před hurikánem | Foto: AFP

Co se stane s cenami ropy a následně i pohonných hmot se zatím nikdo neodvažuje odhadovat, protože není jasné, jaké škody může přírodní smršť napáchat. Podle proděkanky Fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické Stanislavy Hronové se vývoj situace na trhu teprve uvidí.

"Pokud škody nebudou vysoké a bude možné rychle obnovit činnost rafinérií, tak by nemělo dojít k výraznému růstu cen pohonných hmot. Co se týče ropy, představitelé OPECu se nechali slyšet, že pokud by ropy byl nedostatek, tak jsou ochotni zvýšit limity k těžbě. Nemohou ale ovlivnit kapacity rafinérií. Ty do jejich vlivu nepatří," vyjadřuje se optimisticky Hronová.

Souhlasně s některými dalšími ekonomy zastává proděkanka názor, že tato situace může americké a vůbec i světové ekonomice paradoxně pomoci.

"Přírodní katastrofy obecně jsou svým rozsahem a důsledky děsivé, ale na druhé straně se říká, že vše zlé je k něčemu dobré. Dojde k obrovským materiálním škodám a materiální škody znamenají nutnost rekonstrukce. To přináší nové zakázky pro podniky a nové pracovní příležitosti. Tam, kde byla stará zařízení a roste tam nezaměstnanost, je možné vybudovat nová zařízení a zaměstnat dosud nezaměstnané," dodává Stanislava Hronová.

Ondřej Kubala, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme