Dopady hurikánu Rita bychom mohli pocítit i my

Silná bouře se blíží k americkým státům Texas a Louisiana a začíná ohrožovat jádro ropného průmyslu v oblasti mexického zálivu. Na ropě je závislý celý svět, a tak je možné, že hurikán, který je sice velmi daleko, pocítíme na vlastní kůži i v Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evakuace před hurikánem | Foto: AFP

Co se stane s cenami ropy a následně i pohonných hmot se zatím nikdo neodvažuje odhadovat, protože není jasné, jaké škody může přírodní smršť napáchat. Podle proděkanky Fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické Stanislavy Hronové se vývoj situace na trhu teprve uvidí.

"Pokud škody nebudou vysoké a bude možné rychle obnovit činnost rafinérií, tak by nemělo dojít k výraznému růstu cen pohonných hmot. Co se týče ropy, představitelé OPECu se nechali slyšet, že pokud by ropy byl nedostatek, tak jsou ochotni zvýšit limity k těžbě. Nemohou ale ovlivnit kapacity rafinérií. Ty do jejich vlivu nepatří," vyjadřuje se optimisticky Hronová.

Souhlasně s některými dalšími ekonomy zastává proděkanka názor, že tato situace může americké a vůbec i světové ekonomice paradoxně pomoci.

"Přírodní katastrofy obecně jsou svým rozsahem a důsledky děsivé, ale na druhé straně se říká, že vše zlé je k něčemu dobré. Dojde k obrovským materiálním škodám a materiální škody znamenají nutnost rekonstrukce. To přináší nové zakázky pro podniky a nové pracovní příležitosti. Tam, kde byla stará zařízení a roste tam nezaměstnanost, je možné vybudovat nová zařízení a zaměstnat dosud nezaměstnané," dodává Stanislava Hronová.

Ondřej Kubala, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme